Dvanáct-set-troska, kdo by ji neznal? Škoda 1203 je dodávka, která před několika desítkami let brázdila všechny československé silnice a obsluhovala snad vše, co mohla – od převozu materiálu, přes poštu, pracovníky až po sanitní vozidla a převoz pacientů nebo pohřební službu. Auta se tak dala s trochou nadsázky použít od kolébky až po hrob. Postupem času se pro svou nemodernost, pomalost a často i nespolehlivost ze silnic vytratila a nahradily ji vozy novější, modernější a spolehlivější – téměř bez výjimky zahraniční výroby. Přesto v České republice zůstala společnost, která tyto dodávky nechtěla nechat jen tak zemřít.

Škoda 1203 měla, podobně jako většina tehdejších (nejen) automobilů těžký začátek. O plánování dodávky se uvažovalo už po konci války, ale přesvědčit tehdejší pohlaváry nebylo jednoduché. První Škoda 1203 tak z výrobní linky sjela až v roce 1968 a poslední v roce 1981. Za těch 13 let bylo vyrobeno na tu dobu téměř neskutečných 70 tisíc kusů. Po roce 1981 byla výroba kompletně (část linky se sem totiž přesunula už v roce 1973) přesunuta do slovenské Trnavy, do závodu TAZ, kde se auta vyráběla dalších dlouhých 18 let. Skončila až v roce 1999.

Na přiloženém videu nám majitel této firmy představí, čím se (v době natočení videa) zabývala. Bohužel nevíme, ve kterém roce bylo video natočeno, nicméně s jistotou víme, že to bylo před rokem 2010, o němž se ke konci videa majitel zmíní.

Výroba Škody 1203 byla možná díky likvidaci společnosti TAZ TRNAVA, z jejíž továrny se přesunula výrobní linka. Čekací doba na vyrobení jednoho kusu byla přibližně tři měsíce a cena nové Škody 1203 se pohybovala až na 270 tisíc Kč bez DPH. Přesto se jednotky kusů prodávaly do České republiky a necelá dvacítka kusů také na Slovensko.

Výroba nových vozů již byla ukončena, důvodem byla nedostupnost některých nových dílů, protože dodavatelé jejich výrobu ukončili. Podle webových stránek společnosti zůstává její hlavní činností výroba a opravy náhradních dílů, agregátů a stavby vozidel.