Předpisy platí v každé době, dnes, ale i v minulosti. Ty dnešní, které platí pro osobní automobily, bychom asi měli znát, ale víte, co například začalo platit v roce 1974? Video nám to připomene.

Rok 1974 přinesl pro automobilisty několik změn, hned od 1. ledna začala platit povinnost, že každé osobní vozidlo musí být vybaveno alespoň jedním vnějším zpětným zrcátkem. To se musí nacházet na straně u řidiče. Poměrně jasně byly definovány předpisy také pro světlomety. Přední světlomety musely svítit oba stejnou barvou a to bíle nebo žlutě. Stejně tak zadní světlomety, ty musely mít červenou barvu. Záď automobilu musela být vybavena červeným odrazovým světlem netrojúhelníkového tvaru, do nových automobilů se ale už tehdy montovala světla, která ji v nich už měla vestavěnou. Předpisy pamatovaly i na funkci ukazatelů směru, jenž musely svítit přerušovaně, tedy blikat, a mít žlutou barvu.

Také použití předních mlhových světlometů, které nebyly ani vpředu (to zůstalo dodnes), ale ani vzadu povinné. Přední mlhové světlomety měly opět předepsanou bílou nebo žlutou barvu a musely svítit stejně. Jejich umístění mohlo být maximálně 40 cm od automobilu. Zapínat se musely zvlášť a svítit mohly pouze pokud svítila také parkovací a nebo potkávací světla. O tom, že mlhovky svítí, musel být řidič informován samostatnou kontrolkou na palubní desce.

Upravovala se také použitelnost pneumatik. Nově museli mít řidiči na jedné nápravě vždy stejné pneumatiky. Na přední i zadní ale mohly být pneumatiky jiné, což platí dodnes. Pneumatiky musely být vizuálně mechanicky nepoškozené se vzorkem po celém povrchu alespoň 1 mm. Za poslední nápravou musela mít auta lapače nečistot, tzv. zástěrky.

Zákonodárci mysleli i na nákladní auta. Ta musela nově vozit na zadní části tabulku s maximální konstrukční rychlosti s číslem dělitelným „5“. Přesně předepsaná byla také její podoba tabulky.

Mimochodem celý text Vyhlášky federálního ministerstva dopravy ze dne 18. května 1972 o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích ve znění pozdějších předpisů si můžete přečíst ZDE. Platila až do konce roku 1975.