Supersporty Pagani jsou velmi exkluzivní automobily, vlastně jsou to ta nej auta, která si můžete koupit. Velmi speciální je ale také jejich výroba, případně renovace.

Tím asi zdaleka nejznámějším modelem je Pagani Zonda. Auto, které bylo představeno už v roce 1999 a jehož výroba skončila až loni. O pohon se vždy staral výhradně dvanáctiválec Mercedes-Benz, který byl v prvopočátku naladěn na 450 koní. Motory se ale zvětšovaly, až k 7,3 litrům. Stejně tak rostly jejich výkony, které se zastavily až na 800 koních.

I protože jde o auto, které už má na krku takřka dva křížky, nepřekvapí, že některé kusy potřebují ke své dokonalosti zrenovovat. A to i přesto, že tato auta jezdí málo, ačkoliv výjimky potvrzují pravidlo. Existuje i auto s více než jedním milionem najetých kilometrů.

V případě renovace, jejíž zrychlený průběh lze zhlédnout ve videu, to vypadá skoro jako stavba úplně nového auta. Ačkoliv si ji proběhneme poměrně rychle, je to prvotřídní práce. Hotové auto tak bude v podobné podobě a kvalitě, jako by zrovna sjelo z výrobní linky. A to je právě úkol. Jde totiž o program značky s názvem „Pagani Rinascimento“.

V rámci tohoto (renovačního) programu zajistí sama značka dopravu od zákazníka do svých dílen, kde automobil do posledního šroubku i matičky rozloží a postupně bude z původních, ale očistěných a ošetřených dílů, případně ze zcela nových, bude-li to potřeba, opět složen zpátky.

Stavba nového auta je ale samozřejmě mnohem náročnější. To nám předvedou dvě videa nejnovějšího modelu Huayra. Jedno pochází přímo z produkce automobilky, to druhé natočil britský magazín Evo.

Pagani Huayra bylo představeno v roce 2012, o pět let později také jako verze roadster. Kromě toho, že je při stavbě tohoto modelu obrovský podíl karbonových vláken, dostal od Mercedes-AMG také mnohem výkonnější motor. Twin turbo vidlicový dvanáctiválec s šestilitrovým objemem se může pochlubit 537 kW/730 koňmi při 5800 ot./min a točivým momentem rovných 1000 Nm už 2250 do 4500 ot./min. Maximální rychlost (coupé) je podle výrobce 383 km/h a z 0 na 60 mph (97 km/h) zrychlí za pouhých 2.8 sekundy.

Přečtěte si také:  Honda v důsledku koronavirové pandemie pozastavuje výrobu v závodu ve Velké Británii

Pojďme se podívat na to, jak se Pagani Huayra vyrábí. První video ukáže verzi roadster, druhé běžný model Huyara.