Jak moc je tmavé auto v létě rozpálenější než světlé? A pomůže mít stříbrný lak?

Autor: Anina Russová -   31. 8. 2019


Všichni víme, že tmavé barvy – černá obzvlášť – přitahují teplo a absorbují ho do sebe. Světlé barvy je naopak odpuzují. Že na tom něco je, dokazuje i počet bílých nebo jinak světle lakovaných aut v přímořských oblastech. Schválně si toho někdy všimněte. :) Otázkou ale je, jak velké ty rozdíly v barvách jsou.

Ukáže to přiložené video, které natočil MikesCarInfo. Názorná ukázka proběhne díky záběrům z termokamery a vedle sebe zaparkovaných, různě barevných Toyot Highlander.

Kamera ukazuje, že už na pohled jsou ty rozdíly obrovské. Černá karoserie byla na slunci rozpálená na takřka 71 stupňů Celsia! Oproti tomu bylo na bílé karoserii naměřeno „jen“ 45 stupňů Celsia.

Test elektromobilu Tesla Model S P90D (2016)

Tyto dvě barvy jsou přesně na opačném barevném spektru a je jasné, že rozdíly budou velké. Ale co taková béžová nebo šedá barva? Obě jsou velmi světlé, teplo by tedy měly odrážet. Nicméně měření na Toyotách ukázalo, že šedá barva se takřka rovná černé. Na termokameře bylo naměřeno 146 stupňů Fahrenheita, tedy 63,3 stupňů Celsia. A to se k té černé celkem blíží. Naopak béžová už na tom byla lépe, když jí naměřili „jen“ 53 stupňů Celsia.

Jak vidno, je samozřejmě velký rozdíl, jestli v létě trávíte čas v bílém nebo černém autě. Ale stejně tak je dobré dát pozor i na světlé, ale přesto teplotu absorbující barvy. A možná i právě toto vysvětluje tu velkou oblibu bílých aut v posledních letech. Ostatně, léta u nás začínají připomínat počasí v přímořských oblastech.

Štítky: , , , , , ,


google_news Odebírejte auto-mania.cz na Google News!


Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek