Z Itálie pocházejí dvě z nejrychlejších SUV planety. Jejich rodokmen, ale i pohonné ústrojí se výrazně liší. Co se stane, když se obě dvě postaví na start závodu ve sprintu? Bude rychlejší Alfa Romeo Stelvio QV nebo Lamborghini Urus?

Obě dvě auta mají ale docela podobné zrychlení z 0 na 100 km/h, což by mohlo nahrávat tomu, že souboj nebude nevyrovnaný, ba právě naopak.

Alfa Romeo Stelvio QV má pod přední kapotou 2,9litrový vidlicový šestiválec s dvojitým přeplňováním. Jeho výkon je 375 kW/510 koní a maximum točivého momentu je 600 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne Italka za 3.8 sekundy a maximální rychlost je 280 km/h.

To Lamborghini Urus pohání čtyřlitrový motor V8, který přeplňují také dvě turbodmychadla. Stejně jako u alfy jsou poháněna všechna čtyři kola. Výkon lamba je 478 kW/650 koní a točivý moment vrcholí 850 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne tohle SUV za 3,6 sekundy, na 200 km/h bude za 12,8 sekundy a pokračovat může až k 305 km/h.

Ve videu se můžeme podívat na tři pokusy sprintu. Jeden vyhraje Alfa Romeo, dva Lamborghini. Nebyla to náhoda, protože v tom, který vyhrálo Stelvio, jeho řidič ulil start. Ovšem i proto, že Alfa Romeo nemá launch control. Ani tak ale není překvapivě rozdíl v dynamice obou aut nijak velký!