Hyundai_Santa_Fe-zena_a_auto

Investice na dekádu? Do jakého ojetého auta se vyplatí investovat?

Od Radim Plachý | Foto: Unsplash - 13. 7. 2022


Navštívili jste za poslední dobu auto bazar nebo sledujete online nabídky? Pokud ano, určitě jste si všimli růstu cen ojetých automobilů. Pro mnohé to může být k neuvěření, ale tou nejlepší investicí mohou být právě teď ojetá auta. V dobách, kdy je ekonomika prošpikována inflací, a vy máte volné peníze, které byste chtěli, co nejlépe zužitkovat, je koupě ojetého auta možná tou nejlepší strategií. Nebo i tří. Ptáte se proč? Prozradíme vám nejen to.

Cena ojetých aut neklesá vzhledem ke dvěma hlavním faktům – historickému zachování hodnoty a přetrvávajícímu nedostatku čipů. Je pravděpodobné, že hodnota ojetého vozidla v následujícím roce překoná ostatní investice a místo klesání bude nadále stoupat. Potvrzují to i finanční ukazatele, kde právě ojeté automobily vyhrávají.

Přetrvávající nedostatek čipů

Ptáte se, zda nezastaví růst cen automobilů klesající inflace? Pravděpodobně ne. Pokles inflace tradičně nezpůsobuje související pokles hodnoty ojetých aut. Důvodem, proč ceny ojetých aut v autobazaru zůstávají vysoké, je pokračující vysoká poptávka spotřebitelů po nákupu ojetých vozů.

Jak si mnozí spotřebitelé uvědomují, jedním z nejvýznamnějších komerčních účinků pandemie Covid-19 je nedostatek automobilových polovodičových čipů (nebo „mikročipů“), které ovládají téměř každý aspekt moderního automobilu. Ptáte se, proč nabídka nedoběhla revidovaná poptávka? Odpověď je jednoduchá: výstavba nových závodů vyžaduje roky a miliardy dolarů. Takže současný nedostatek čipů vytváří nedostatek vozidel, který by neměl v dohledné době ustoupit.

Klesne v nejbližší době cena aut v autobazarech?

Pravděpodobně ne. Vliv na to má situace během pandemie, kterou to všechno začalo. V roce 2021 ceny ojetých vozů a jejich odkupní hodnoty v auto bazarech prudce vzrostly. Bylo to způsobeno, jak jsme již výše uvedli, nedostatečnou nabídkou vozidel a zvýšenou poptávkou po jejich koupi.

V letošním roce se bohužel neočekává velká změna. Dostupné zásoby nových i ojetých vozů zůstanou do roku 2023 nízké. Pokud tak budete procházet online inzeráty, brzy si všimnete, že ceny jsou stabilní a bude tomu tak i po zbytek roku.

V autobazaru se zastavte u klasických aut a veteránů

Přestože se klasická auta kdysi považovala za riskantní, v posledních letech se stávají stále oblíbenější a hodnotnou investicí. S konečným počtem vyrobených exemplářů a modelů, které jsou rok od roku vzácnější, naprostá většina klasických aut investiční třídy roste na hodnotě. Nejenže tato historická vozidla přinášejí dlouhodobě zisk z investice, ale vlastnit klasické auto je i mnohem zábavnější, než mít jeho hodnotu v penězích na bankovním účtu.

Všichni jsme slyšeli příběhy o levných stodolách, které se kupují jen proto, aby se jejich hodnota později exponenciálně zvýšila. Stejně je tomu i automobilů, stále existují desítky historických modelů, jejichž hodnota rok od roku stoupá.

Měli byste si pořídit hybridní, elektrický nebo tradiční vůz se spalovacím motorem?

Současné desetiletí přináší transformační inovace, které mají potenciál přetvořit strukturu průmyslu lehkých motorových vozidel. Jednou z nich je vůz s elektrickým pohonem, který rozšířil nabídku nejen nových, ale už ojetých aut v autobazarech. Vyplatí se kupovat inovativní elektromobily? Nebo je lepší vsadit na klasiku?

Většina stávajících elektromobilů jsou upravená stávající vozidla se spalovacím motorem. Mnohé mají omezený rozsah a jsou plné designových kompromisů. Benzinově-elektrické hybridy se ukázaly jako velmi spolehlivé. Problémem plně elektrických vozidel je jejich dojezd, zbývající síla výrobce a vyšší cena oproti klasickým modelům. Jejich výhodou je cena paliva v porovnání se stále stoupající cenou benzinu nebo nafty.

Jak vybrat spolehlivou ojetinu

Vybrat spolehlivou ojetinu nemusí být vůbec jednoduché. U starších vozidel je třeba myslet na to, že již nejsou v záruce a bude nutná jejich oprava. Například servis některých typů automatických převodovek může stát i desítky tisíc korun. Každou potřebnou opravu si budete muset hradit ze svého. Proto byste si měli dobře zvážit výběr vozidla z autobazaru.

Mezi nejčastěji kupovaná ojetá vozidla nad 10 let patří například:

  • Volkswagen Golf nebo Passat
  • Škoda Octavia
  • Ford Fusion
  • Audi A3
  • Honda CR-V

Rizik při koupi ojetého vozidla na pobočce auto bazaru nebo online inzerátu je několik. Kupovat byste měli určitě jen vozidlo, které má:

  • Originály všech potřebných dokladů. Pokud je majitel nemá, ihned od koupě odstupte.
  • Originální výrobní číslo (VIN). Údaje v servisní knížce, ve vozidle a při zadání VIN čísla online by se měly shodovat.
  • Kupně-prodejní smlouvu. Pro vás jako kupujícího je kupní smlouva dokladem o pořízení vozidla.

Koupě ojetého čtyřkolového miláčka v auto bazaru může být tou nejrychlejší cestou k novému vozidlu. Nekoukejte však jen po autu s nejnižšími najetými kilometry. Hlavní je, aby bylo co možná v nejlepším stavu a s prokazatelnou historií o své údržbě. Při koupi ojetých aut v autobazaru máte nespočet možností, pro jaké vozidlo se rozhodnout. Výběr je jen na vás. A s koupí se dnes nevyplatí otálet.