05 Skoda 110 R Coupe

Ikony historie automobilky ŠKODA na výstavě Rétromobile

Autor: Tisková zpráva -   4. 2. 2015


Už tradičně zahajuje ŠKODA sezonu akcí historických vozidel na prestižní pařížské výstavě Rétromobile, která se letos uskuteční již po čtyřicáté. ŠKODA do francouzské metropole přiváží čtyři skvosty ze své sbírky včetně věrné repliky prvního mladoboleslavského automobilu Laurin & Klement Voiturette A vyráběného od roku 1905.

O mimořádné řemeslné zručnosti renovátorů ze ŠKODA Muzea se mohou návštěvníci Rétromobile přesvědčit při pohledu na vystavený unikátní ŠKODA Supersport typ 966 z roku 1950. Závodní automobil s doutníkovou karoserií, který byl svého času s hodnotou 197,7 km/h nejrychlejším československým vozem, je součástí sbírky ŠKODA Muzea od roku 2007 a vloni byla dokončena jeho náročná renovace. „Zaručeným diváckým magnetem je na stánku ŠKODA replika prvního vozu Voiturette A, který byl v letech 1905 – 1907 vyráběn v Mladé Boleslavi a stál tak na počátku dlouhé tradice výroby automobilů,“ říká Michal Velebný, vedoucí renovační dílny ŠKODA Muzea. Laurin & Klement Voiturette A má pod kapotou zážehový vidlicový dvouválec o objemu 1005 cm3, který vozidlu propůjčuje výkon 7 koní, což stačí pro nejvyšší rychlost kolem 40 km/h.

Skoda-L&K-Voiturette-A

I další tři vozy donutí návštěvníky k zastávce. Elegancí překypující ŠKODA Popular Monte Carlo Coupé z roku 1937 je ikonou aerodynamického designu druhé poloviny třicátých let a odkazem skvělých výsledků dosažených posádkou Pohl/Hausman na věhlasné Rallye Monte Carlo v letech 1936 a 1937. Černý exemplář patří ke klenotům mladoboleslavské sbírky a za svůj stav získal v minulosti i řadu ocenění, z nichž největší váhu má vítězství v soutěži elegance Schloss Bensberg Classic 2012 v kategorii Rallye.

skoda-sachsen-POPULAR-Monte-Carlo

Produkci mladší éry ze sedmdesátých let reprezentuje na výstavišti Porte de Versailles atraktivní model ŠKODA 110 R Coupé. Líbivé sportovní kupé vycházející z modelů ŠKODA 100 a 110 se vyrábělo v Kvasinách v rozmezí let 1970 až 1980 a poslední dobou začínají jeho potenciál objevovat i sběratelé. Na prestižní výstavu, na kterou se sjíždějí odborníci z celého světa, se tak bezesporu skvěle hodí. Prezentace historických vozů je v Paříži doplněna i o moderní studii ŠKODA VisionC, která naopak dává návštěvníkům možnost obdivovat nový designový směr mladoboleslavské značky.

Čtyřicátý ročník Rétromobile probíhá od 4. do 8. února na výstavišti Paris Expo – Porte de Versailles, akce s očekávanou návštěvností kolem 100.000 lidí se účastní na 450 vystavovatelů s více než 500 vozy.

Přečtěte si také:  Levné škodovky? Na ty zapomeňte, vzkazuje šéf české značky

05 Skoda 110 R Coupe

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *