I přes útlum výroby v Rusku se škodovce daří. K úspěchu pomohl růst prodeje, ale i vyšší ceny

Autor: Anina Russová - Zdroj: Škoda, ČTK - Foto: Škoda - 30. 10. 2023


Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto patří k nejvýznamnějším zaměstnavatelům v Česku. Jen u nás provozuje tři velké výrobní závody, ale má je i v jiných zemích, například také v Číně nebo v Indii. Loni však v důsledku invaze ruských vojsk na Ukrajinu ukončila aktivity na ruském trhu. V březnu pak oznámila, že kvůli ukončení obchodních aktivit a výroby v Rusku loni přišla téměř o 700 milionů eur.

To je ale zapomenuto, protože letošní rok je u Škody ve znamení růstu. A rozhodně ne malého. Automobilka letos hlásí tržby v hodnotě 19,659 miliard eur (485,8 miliardy Kč), přitom v loňském roce šlo o 18,181 miliard eur. Kromě útlumu aktivit v Rusku se na loňským horších výsledcích podepsaly také negativní kurzové vlivy. Škoda pak už dříve uvedla, že odbyt jejích aut se meziročně zvýšil o 17,9 procenta na 642 200 vozů.

Martin Jahn, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro Prodej a marketing, řekl: „Naše dodávky za posledních devět měsíců dokazují, že moderní modelová řada značky Škoda je atraktivní pro zákazníky po celém světě. Zvláště silně vzrostla poptávka po rodině vozů Enyaq, a to o 47,6 procenta oproti stejnému období vloni. Prodejní čísla modelů Kodiaq a Superb rovněž stoupla a nové generace obou těchto modelů budou další úspěšnou kapitolou jejich historie. S dynamickým designem, moderní technologií a větším vnitřním prostorem jistě zaujmou stávající zákazníky a získají nové.“

Podle automobilky k dosavadnímu pozitivnímu vývoji významně přispěla plně elektrická modelová řada Enyaq, která si získala oblibu u zákazníků zejména v České republice, na Slovensku, ve Finsku, Rakousku nebo Švýcarsku, kde od ledna do srpna letošního roku patřila mezi tři nejprodávanější elektromobily.

Škoda patří do koncernu Volkswagen a v něm si vede nejlépe. Celému koncernu Volkswagen totiž za tři čtvrtletí klesl provozní zisk meziročně o sedm procent na 16,2 miliardy eur. Tržby ale koncern zvýšil o 16 procent na 235,1 miliardy eur.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru