I cyklista je z pohledu zákona účastník provozu. Proto nesmí jezdit opilý a musí mít povinnou výbavu

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 26. 5. 2022


Dopravní policisté se rozhodně nevěnují jen řidičům a jejich přestupkům. Často se zaměřují i na ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Především těm nejzranitelnějším, kterými jsou cyklisté. A protože za velkou část nehod s účastí cyklistů mohou právě oni sami, zaměřila se před nedávnem policie z Vysočiny i na ně.   

Alkohol i jízda po chodníku

Jen během jediného dne policisté řešili 27 cyklistů, kteří měli na svědomí nějaký přestupek. 25 z nich vyřešili na místě, zbylé dva byly předány do správního řízení. Právě tito dva cyklisté totiž jeli pod vlivem alkoholu, byť hladina nepřesáhla jedno promile v jejich krvi. Nejčastějším přestupkem ale byla jízda bez povinné výbavy – zejména bez osvětlení – a jízda po chodníku.

Policisté se mimo to u mladistvých cyklistů zaměřili na to, jestli mají helmu, která je pro ně povinná až do 18. narozenin. Nutno ale říct, že by ji měl používat každý cyklista. Bez ohledu na věk, protože vážná poranění hlavy mohou mít fatální následky. „Cyklistická přilba by se měla stát naprostou samozřejmostí. Zapomínat nesmíme ani na to, že přilba musí být schváleného typu a cyklista ji musí mít nasazenou a řádně připevněnou na hlavě,“ popsala policejní tisková mluvčí Dana Čírtková.

Předjet cyklistu? Pozor na 1,5 metru. Jak na to, poradí BESIP

Povinná výbava je nutností

Jak auta, tak také jízdní kola musí mít povinnou výbavu. „Jízdní kolo musí být vybaveno přední odrazkou bílé barvy, zadní odrazkou červené barvy a oranžovou odrazkou na obou stranách pedálu. Za snížené viditelnosti musí být navíc jízdní kolo vybaveno světlometem svítícím dopředu bílým světlem. Vzadu musí být jízdní kolo vybaveno svítilnou červené barvy. Zadní svítilna může být kombinována se zadní odrazkou červené barvy a může být nahrazena svítilnou s přerušovaným světlem červené barvy. Blatníky, zvonek, kryt řetězu, hustilka a nářadí nepatří do povinné výbavy jízdního kola podle právního předpisu, ale jsou doporučené pro jeho provoz,“ popsala ji Dana Čírtková.

Krom toho ve výbavě nesmí chybět dvě funkční na sobě nezávislé brzdy. A ty by měl každý cyklista před jízdou důkladně zkontrolovat. Pokud to všechno cyklista nesplní, může se při kontrole dočkat pokuty až do dvou tisíc korun.

A co alkohol?

Žádný účastník provozu nesmí být pod vlivem alkoholu nebo drog. A je úplně jedno, jestli jede na kole, koloběžce nebo v autě. „Někteří cyklisté si neuvědomují, že i oni jsou přímými účastníky silničního provozu, byť řídí nemotorové vozidlo. V případě, že by cyklista alkohol před anebo během jízdy požil, tak se dopouští přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ vysvětlila Dana Čírtková.

A pokuty rozhodně nejsou nízké. Cyklistům ve správním řízení sice nehrozí body, ale pokuta až 50 000 Kč rozhodně ano.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru