kroupy

Havarijní pojištění pomůže při krádeži nebo kroupách. Někdy ale může pojišťovna odmítnout škodu uhradit

Autor: Anina Russová - Zdroj: klik.cz, Direct pojišťovna - Foto: Depositphotos - 22. 6. 2023


Zatímco povinné ručení musí mít ze zákona každý, havarijní pojistka je dobrovolná. U řady aut se ale rozhodně vyplatí ji mít sjednanou. A ačkoliv mezi řidiči koluje mýtus, že pro stará auta se nevyplatí, nemusí to být pravda.

V prvé řadě je dobré vědět, že zatímco povinné ručení hradí škody, které vy způsobíte jiným, přičemž je hradí právě jen těm poškozeným, havarijní pojistka kryje přímo vás. A to nejen při nehodě, ale také ve chvíli, kdy vám vůz poškodí vandal, počasí nebo vám auto ukradnou. Stejně tak pomůže, když zloděj ukradne třeba „jen“ kola. Pomůže ale i při srážce se zvěří. Nutno zmínit, že na většinu zmíněných situací existují ještě samostatné pojistky. Je ale otázkou, zda se všechny zvlášť oproti havarijní pojistce vyplatí.

„Havarijní pojištění si můžete sjednat v různých variantách. Varianta, která kryje všechna pojistitelná rizika, se v pojišťovací hantýrce nazývá allrisk. Většina pojišťoven však nabízí havarijní pojištění v různých balíčcích, kde je možné si pojištění poskládat tak, aby plně vyhovovalo vašim potřebám. Před uzavřením je důležité se zamyslet nad specifikací jednotlivých rizik, které jsou pro vás vhodné k pojištění,“ radí specialisté ze srovnávače klik.cz.

Havarijní pojistka pokryje například škody po tom, co jste si auto odřeli při vjíždění do garáže, ale i ve chvíli, kdy srazíte srnku nebo psa. Jakkoliv je faktem, že za domácí zvířata jsou odpovědní jejích majitelé, volně pobíhající pes může mít páníčka bůh ví kde.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Krupobití

Ale auto mohou poničit také kroupy. Mohou být velké jako tenisáky, dokáží nabrat rychlost až 170 km/h a objevují se při každé osmé až desáté bouřce. Kroupy pak za sebou často nechávají kapoty aut, které vypadají jak hřiště pro hraní kuliček. Jak se proti kroupám chránit? Ideální je mít auto v garáži nebo ho zakrýt pevnější fólií. A pokud vás chytnou během cesty, tak raději zajeďte na nějaké kryté místo pod strom, most nebo jiný podjezd.

Jak ušetřit na pojištění auta? Máme 10 tipů, co byste měli vyzkoušet

Ne vždy je ale možné rychle zareagovat, a proto je dobré si auto proti kroupám pojistit. Stačí si vybrat pojištění přírodních nebezpečí. To si můžete sjednat k povinnému ručení nebo havarijnímu pojištění. Kromě krupobití vám pojištění zaplatí i škody způsobené:

  • požárem
  • výbuchem
  • úderem blesku
  • vichřicí, povodní
  • záplavou
  • pádem lavin
  • sesuvem půdy
  • zemětřesením
  • a podobnými přírodními jevy

Kdy pojišťovna nezaplatí?

Stejně, jako u povinného ručení, i u ostatních pojistek existují výjimky, v rámci kterých může pojišťovna odmítnout škodu uhradit. Tyto výjimky jsou vždy uvedeny v podmínkách smlouvy, kterou uzavíráte, proto opravdu důrazně doporučujeme si je před podpisem přečíst. Nebojte se na nejasnosti zeptat a nechat si vše vysvětli, podpisem s pojistkou souhlasíte a na pozdější námitky nemusí být brán zřetel.

Zpravidla bývají z plnění vyloučeny škody způsobené pod vlivem alkoholu nebo drog. „Řídíte-li pod vlivem alkoholu, budete mít nejen problémy s policií, ale v případě havárie i s pojišťovnou. Pakliže se prokáže užití návykové látky před jízdou, i přes platné havarijní pojištění Vám pojišťovna odmítne vyplatit škody,“ vysvětlili specialisté ze srovnávače klik.cz.

Pojišťovna může krátit plnění i ve chvíli, kdy jedete v zimě na letních pneumatikách. Zpravidla ale musí být prokázána příčinná souvislost nehody s obutím. Zjednodušeně řečeno to znamená, že odřený nárazník při vjezdu do garáže s pneumatikami nemá nic společného a pojišťovna je s největší pravděpodobností řešit nebude. Ovšem náraz do stromu na zasněžené silnici už ano.

Mezi povinným ručením a havarijním pojištěním jsou rozdíly. Bez jednoho se navíc neobejdete

Ke krácení může dojít také ve chvíli, kdy jedete s autem, které má propadlou technickou. Ale i v tomto případě záleží na tom, zda jste jen o pár dnů nebo týdnů propásli termín kontroly nebo máte aut v nevyhovujícím technickém stavu.

Vyplatí se pojistit starší auto?

Mezi řidiči se často mluví o tom, že havarijní pojistka se vyplatí jen pro nová nebo dražší auta. Svým způsobem na tom něco je, ale neplatí to bezvýhradně. I starší auta totiž mohou být drahá. A je to právě cena, která vám napoví, zda se vyplatí na ně mít uzavřené havarijní pojištění. Pokud jezdíte autem v hodnotě pár desítek tisíc korun, havarijní pojistka se vám nejspíš cenově nevyplatí.

Ovšem ve chvíli, kdy máte ojetinu v hodnotě několika set tisíc korun, už nad tímto pojištěním minimálně popřemýšlejte.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru