Generální ředitel BMW varoval před přílišným protlačováním elektromobility. Vedlo by k to k závislosti na několika málo trzích

Od Anina Russová | Zdroj: Reuters - Foto: BMW - 19. 4. 2022 0

Oliver Zipse je šéf automobilky BMW a také velký příznivce elektromobility. Jenomže je to také také obchodník, který vidí svět realisticky. Jakkoliv je Zipse pro elektromobilitu, uvědomuje si, že její přílišné protlačování by mohlo ve výsledku být spíše kontraproduktivní. Mohlo by to totiž vést k závislosti jen na několika málo zemích a jejich trzích, především na Číně.

Zipse podle Reuters prohlásil, že jednotliví výrobci by si měli dát dobrý pozor na to, aby se této závislosti vyhnuli. Neměli by se podle něj zaměřovat výhradně na elektromobilitu. Důvod je naprosto jednoduchý a vcelku logický. Zipse jej popisuje jako fakt, že stále existují trhy, které budou preferovat spalovací auta. A bylo by hloupé takové trhy opomíjet. „Pokud i někdo z jakéhokoliv důvodu nemůže pořídit elektromobil, navrhli byste mu raději, aby stále jezdil ve svém starém autě? Když mu dostupné auto se spalovacím motorem neprodáte vy, udělá to prostě někdo jiný,“ řekl Zipse agentuře.

Přečtěte si také:  Němci chtějí zrušit dotace na hybridy a výrazně snížit dotace na elektromobily. Už prý nejsou potřeba

Proto je podle něj vedle elektromobilů klíčové pracovat i na úsporných vozech se spalovacími motory. A to nejen z důvodu zisku, ale také životního prostředí. Novější auta, byť se spalovacím motorem budou vždy ekologičtější než staré ojetiny. Navíc v případě elektromobilů je potřeba vyřešit nedostatečnou infrastrukturu a drahé energie. A právě ty jsou podle něj také důvodem k zachování aut se spalovacími motory. „Teď jsme na vrcholu, možná na něm ceny energií nezůstanou, ale k původním hodnotám se nejspíš nedostanou,“ řekl Zipse.