ford-logo
Foto: Ford

Ford potvrdil, že v souvislosti s novým lehkým užitkovým vozem, který se v rumunské Craiově začne vyrábět od roku 2023, investuje do tamního závodu 300 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 6,5 mld. Kč). O rok později bude představena elektrická verze, která se stane prvním velkosériovým elektromobilem Ford vyráběným v Rumunsku.

Přečtěte si také:  Ford a Volkswagen budou společně vyvíjet užitkové vozy, elektromobily a autonomní řízení

„Závod Fordu v Craiově prokázal, že je schopen dosahovat konkurenceschopnosti a flexibility světové úrovně. Náš plán vyrábět v Rumunsku tento nový lehký užitkový vůz je odrazem našeho trvajícího pozitivního partnerství s místními dodavateli i komunitou a úspěchem celého týmu Ford Craiova,“ řekl prezident Ford of Europe Stuart Rowley.

„Po uvedení elektrické verze v roce 2024 se Craiova stane naším třetím závodem v Evropě, který vyrábí vůz s plně elektrickým pohonem. Navazuje tak na letošní investice do Centra elektrifikovaných vozů v německém Kolíně nad Rýnem a tureckého závodu Ford Otosan a vysílá další jasný signál, že stupňujeme své úsilí přinést evropským zákazníkům v segmentu užitkových vozů bezemisní budoucnost.“

V únoru se Ford zavázal, že od roku 2024 budou všechny jeho užitkové modely nabízené v Evropě schopné bezemisní jízdy, což v praxi znamená plně elektrický či plug-in hybridní pohon. Očekává se, že do roku 2030 dosáhnou tyto dva druhy pohonu dvoutřetinového podílu na prodejích užitkových automobilů.

Přečtěte si také:  Ford bude v roce 2026 plně hybridní. V roce 2030 už bude nabízet jen elektromobily

Nový lehký užitkový vůz nabídne také nejmodernější konvenční zážehové i vznětové motory. Technicky vyspělé vznětové jednotky bude dodávat motorárna Fordu v britském Dagenhamu, převodovky pak továrna Ford Halewood, která se rovněž nachází ve Velké Británii.

Ford Craiova – výroba světové úrovně

Od převzetí továrny v Craiově v roce 2008 se celkové investice Fordu do jeho výrobních aktivit v Rumunsku – včetně dnešního oznámení – blíží dvěma miliardám dolarů (v přepočtu přibližně 44 mld. Kč).

FORD-tovarna-CRAIOVA-rumunsko
Továrna Ford v Craiově | Foto: Ford

V posledních letech prošly craiovské výrobní provozy výraznou modernizací. Bylo zde instalováno více než 600 robotů, které dále zvýšily efektivitu a kvalitu v karosárně, lisovně, lakovně i v montáži vnitřního vybavení a podvozků. V prvotřídních montážních provozech pracuje přibližně 6000 lidí.

Éra elektrifikace začala v Craiově už v říjnu 2019, kdy zde byla spuštěna výroba SUV Puma s mild-hybridním pohonem. Dnešní oznámení představuje další milník, protože Ford se tak stal první automobilkou, která ohlásila výrobu elektromobilu v Rumunsku. Vedle Pumy se v Craiově vyrábí rovněž malé SUV Ford EcoSport a oceňovaný motor 1.0 EcoBoost.

Přečtěte si také:  Ford bude spolupracovat s gigantem Google. Slibuje, že to přinese nové možnosti zákazníkům značek Ford a Lincoln

„Nová plánovaná investice do budoucnosti Craiovy svědčí o naději Fordu, že rumunská vláda zajistí klíčová zlepšení k podpoře konkurenceschopné výroby v regionu, zejména tolik potřebné zdokonalení dopravní infrastruktury,“ řekl Rowley.

Datum zahájení výroby nového vozu a další podrobnosti budou zveřejněny později.

Přidat komentář