ferrari

Ferrari už nebude dodávat motory Maserati a nechce kupovat žádnou jinou značku sportovních aut

Autor: Radim Plachý - Zdroj: europe.autonews.com, topspeed.sk - Foto: Ferrari - 13. 6. 2023


Ferrari zaznamenává v poslední době velké úspěchy. Jeho modely se prodávají lépe než kdy předtím a o víkendu dokonce po 58 letech zvítězilo v závodě 24 hodin Le Mans. Automobilka ale své motory nepoužívá jen pro svoje auta, ale dodává je i do Maserati. A to skončí.

Úspěchy automobilky z Maranella jasně dokazují prodejní čísla. Zatímco v roce 2000 prodala jen 4072 aut, v loňském roce to bylo už více než třikrát tolik (13 221 kusů) a to ještě ani nezačala prodávat své nejnovější SUV s názvem Purosangue, na které musela pozastavit objednávky, protože by jej nestihla v několika příštích letech vůbec dodat.

Ještě v devadesátých letech minulého století vlastnil Ferrari koncern Fiat, ale v současnosti je to samostatná značka, která se chce více soustředit na vlastní budoucnost. Vyvíjí nový spalovací motor a kvůli vývoji infotainmentu se bude spojovat se společností Samsung.

Na další plány do budoucnosti se před časem na konferenci agentury Bloomberg ptali novináři šéfa značky Benedetta Vigna. Jedna z otázek byla ta, zda Ferrari neplánuje koupit některého ze svých konkurentů, některého jiného výrobce sportovních aut. „Nemyslím si, že by pro nás dávalo smysl, abychom koupili jiného výrobce sportovních aut,“ odpověděl na to stručně a jasně Vigna a dodal, že Ferrari by nemělo přijít o své DNA.

Ferrari navíc ukončí spolupráci s jinou italskou značkou, se kterou bylo pod křídly Fiatu v sourozeneckém vztahu. Mělo by totiž přestat dodávat motory Maserati, které dnes patří do koncernu Stellantis. Úplně poslední motory, které z Ferrari do Maserati půjdou, budou do modelů Ghibli 334 Ultima a Levante V8 Ultima. Ty mají být představeny na letošním Festivalu rychlosti v britském Goodwoodu, který se bude konat od čtvrtka 13. 7. 2023 do neděle 16. 7. 2023. Jde o 3,8litrové celohliníkové vidlicové osmiválce F154 (a dodatkem AM a AQ), jejichž výkon by měl být kolem 580 koní.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru