bmw_m3-pov-dalnice

Elektronická dálniční známka, nové auto a převozní značka. Jaké je řešení?

Autor: Radim Plachý - Zdroj: edalnice.cz - Foto: Pavel Srp - 18. 2. 2022


Pokud chcete jezdit po českých dálnicích, musíte mít elektronickou dálniční známku. Tu su můžete pořídit on-line anebo na některých čerpacích stanicích, ale potřebujete k tomu znát registrační značku vozidla. Co ale dělat, pokud ji nemáte, protože máte nové auto s převozní značkou?

Elektronická dálniční známka je vázána na konkrétní auto s konkrétní RZ (SPZ). Tu musíte zadat při její koupi. Tu ale pak už nejde jen tak změnit, systém to povoluje jen 15 minut po koupi. A to bude u nového auta s převozní značkou problém.

Podle webu edalnice.cz, kde si lze elektronickou dálniční známku koupit, musíte v případě potřeby užití zpoplatněné pozemní komunikace vozidlem s přidělenou převozní značkou zakoupit krátkodobou elektronickou dálniční známku, tedy tu s platností na 10 dní nebo 30 dní. Roční elektronickou dálniční známku, respektive 365denní elektronickou dálniční známku si koupíte teprve potom, co na auto dostanete běžné registrační značky (RZ, resp. SPZ).

Na běžné ježdění na převozních značkách – klasický zelený papírový obdélník, který vydává prodejce – byste si ale měli dát pozor. Tato převozní značka totiž nenahrazuje registrační značky a slouží jen k tomu, abyste s vozidlem nezbytně jeli pouze za účelem jeho přihlášení.

Poradna: Na co si dát pozor při jízdě s převozní značkou?

Existuje však i možnost, že na vozidle bude tzv. trvale manipulační značka, tedy „plechová převozní značka“, kterou zpravidla používají prodejci vozidel na svých předváděcích autech. To je situace jiná. 

Na trvale manipulační značku totiž elektronickou dálniční známku koupit lze. Takové značky lze přenášet z vozidla na vozidlo, s čímž se přenáší právě i elektronická dálniční známka. V takovém případě nejde o porušení zákona a elektronická známka je nadále platná.

I v tomto případě lze využít slevu v případě registrace na elektromobil, respektive na vozidlo s emisemi do 50 g/km CO2 (auta, která mohou mít „EL“ značky), ale pak bude možné trvale manipulační značky vozit na dálnicích jen na těchto vozidlech. V případě silniční kontroly Policií ČR nebo Celní správou bude nutné tento nárok dokázat. Pokud se tak nestalo, bude na vozidlo pohlíženo jako na takové, které nemá dálniční poplatek uhrazen.

Štítky: , , , , ,

14 názorů na “Elektronická dálniční známka, nové auto a převozní značka. Jaké je řešení?”

 1. Tohle jsou samozrejme lzi a klasicka novinarska neznalost jakekoliv problematiky!

  Ceskou edalnicni znamku lze samozrejme prehasit z prevozni znacku na znacku standardni!
  Ted jsem to sam delal.

  1. Je treba mit veskerou dokumentaci k vozu a dokazat ze se nejedna o prenos znamky mezi vozidly ale pouze o zmeny RZ k stejnemu vozidlu, parovat tedy nejlepe podle VIN
  2. Je treba mit nejaky parovaci dokumet od prodejce ktery rika ze prevozni RZ je na vozidle s danym VIN
  3. Po vydani ceskeho TP kde je stejne VIN a nova RZ staci vsechny dokumety poslat emailem na podatelu edalnice
  4. mimo vyse uvedenych dokumentu ktere staci naskenovat a poslat na podatelnu edalnice je treba jeste vyplnit a pripojit tento formular https://edalnice.cz/avizo-o-zmene-spz/index.html#/license_plate_change/license_plate_change_notice

  Tedy sumar sumarum ano muzete si koupit dalnicni znamku na prevozku a ano muzete si ji potom v klidu prehlasit na nove vydanou standardni znacku, jedna se o stejne vozdilo a je to tedy naprosto v poradku.

  Novinari jsou jen blbci a to pisu zamerne protoze po celem ceskem internetu se siri defakto ten stejny clanek ktery od sebe kopiruji.

 2. Pokud pojedu s novým autem na zelených převozních značkách s osobou tělesně postiženou s průkazem ZTP/P za oknem, musím mít dálniční známku?
  Děkuji

  1. Pokud pojedete na zelených „převozních značkách“, bude problém, protože nenahrazují klasické RZ, ale slouží jen k převozu automobilu pro účely jeho přihlášení.

   1. Bída a zoufalství

    Mohu tedy na misto za ucelem prihlaseni jet po dalnici???? Nemuzu to nikde najit vsude jen blaboly

  2. Pokud budete mít osobu zdravotně postiženou ve svém autě můžete použít značku označující auto s osobou zdravotně postiženou a nemusíte platit vůbec dálniční známku tyto osoby jsou osvobozeny ZTP, ZTP/

 3. Syn dává na likvidaci auto a má tam 3 měsíce dálniční známku, teď má nové auto, proč to nejde přepsat, to by snad mělo být automatický, takhle to nejde dělat jak to je nastavené nyní,ať je známka na osobu, taky mám občas auto v servisu a jedu tím co se moc nepoužívá a nechci kupovat známku na 10 dní a jinou.
  Poradíte jak zaplacenou dálniční známku na autě co jde k likvidaci ji předat na nové auto, děkuji Helena.

   1. Dobrý den,
    ztratila jsem SPZ, budu vyřizovat nové, tudíž jiné. Platnost známky mám do 2/24 jde to nějak přepsat, když se jedná o stejné auto, nebo musím sáhnout do peněženky a pořídit novou?
    Děkuji za odpověď T.V.

 4. Pavel Fiala

  Dálniční značka by měla být jednoznačně vázána na VIN kód. problémy s SPZ při koupi nového auta znamenají, že si musíte třeba nyní koupit známku na celý rok, ale ještě před tím 10 denní na převoz auta. A to už je na hlavu. Ostatně i EU by měla prosadit obecně v celé EU i jednodenní známky. nejen pro tento převoz, ale i pro průjezd státy. Když jedete na dovolenou do jiné země, tak jenom jinou projíždíte, ale známku máte na 10 dnů a více. Největší lumpové a vyděrači jsou Slovinci, kteří si vymysleli 7 denní známku, takže když jedete na týdenní dovolenou od soboty do soboty, tak si musíte koupit dvě. proč jsme my takové trubky, to nechápu. nejvíc mi vadí, že pro TIR máme nejnižší sazbu za 1km průjezdu, přecpané a zablokované dálnice a zároveň nejdražší výstavbu dálnic na 1 km. Má to logiku?

 5. Koupím nové auto v Praze,jedu domů na Moravu s přepravní značkou a musím si koupit známku na 10dnů,dobrý byznys pro stát za jednu cestu po dálnici.Tady by měla být možnost koupit si dálniční známku na jeden den.

 6. Za mě by měla být vázaná s vinkodem při odcizení Rz a udělení nové by nebyl žádný problém protože furt se jedná o jedno a samý vozidlo kdy byla dálniční známka na osobu a budu mít jedno společné auto s manželkou tak mi přijde zbytečný platit 3000 Kč za jedno auto

 7. Dalnicni znamka by mela byt primarne vazana na VIN vozu, vyresilo by to tento pripad i situaci kdy dojde napriklad k odcizeni SPZ. Vzhledem k tomu ze oba udaje se eviduji, nevidim v tom problem a pouze u vozu bez trvale SPZ by se uvadel VIN.

  1. Mně by se zase líbilo, mít dálniční známku na osobu.
   Mám roční dálniční známku a když musí auto do servisu, musím si půjčit manželčino a jelikož jezdím na dvanáctidenní turnus z Moravy do Prahy, musím si koupit buď deset dní tam a deset zpátky, nebo rovnou třicet, což vyjde levněji, ale i tak muset platit 440 kaček, když už mám zaplacenou roční, mi přijde nekorektní.
   Celou tu dobu moje auto s roční známkou stojí na dvorku servisu a k dálnici se ani nepřiblíží!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru