porsche_taycan-dalnice-bezpecna_vzdalenost

Prodej auta s elektronickou dálniční známkou: lze ji převést na jiné auto?

Autor: Radim Plachý - Zdroj: edalnice.cz - Foto: Pavel Srp - 13. 2. 2022


Už je to více než rok, kdy byla v České republice zavedena elektronická dálniční známka. Její nákup probíhá přes internet a digitální zůstane po celou dobu. Fyzicky u sebe již řidič nic nevozí a na autě nic nalepeného nemá. I přestože je digitální, není tak úplně „chytrá“.

Elektronická dálniční známka přišla nejen s tím, že z oken zmizely samolepky, ale také s tím, že je zcela digitální. Z tohoto titulu by se dalo očekávat, že bude „pružnější“, ovšem z nějakých důvodů tomu tak není.

Stát bude vracet peníze za elektronické dálniční známky, pokud jste zadali špatně registrační značku. Má to ale podmínku

U některých důvodů je to pochopitelné, třeba u změny registrační značky, protože elektronická dálniční známka má být nepřenosná, takže je vázaná na jedno konkrétní auto. Pokud by se dala RZ (SPZ) měnit, mohl by jí řidič používat na několika svých autech. Jestliže jste si koupili elektronickou dálniční známku na auto, které prodáte, zůstane mu a vy si na to své nové musíte koupit další. 

Elektronickou dálniční známku tedy nelze převádět mezi jednotlivými vozidly. Pokud však potřebujete změnit samotnou RZ (SPZ) vozidla při její ztrátě, zničení nebo odcizení, je to možné. Budete muset vyplnit ‚Avízo o změně SPZ‘, ke kterému přiložíte kopii dokumentu dokládající změnu RZ (SPZ), tedy například kopii velkého technického průkazu, v němž je uvedena původní i nová registrační značka.

Přečtěte si také:  Jak šel čas s dálničními známkami. Na okna jsme je lepili čtvrt století

Registrační značka se dá změnit pouze do 15 minut od zakoupení elektronické dálniční známky, pak už nikoliv. Prakticky jedinou výjimkou jsou registrační značky na přání, kde zákon umožňuje přenos RZ (SPZ) mezi vozidly změnou zápisu v osvědčení o registraci vozidla (v technickém průkazu vozidla).

Štítky: , , , , , , , , ,

7 názorů na “Prodej auta s elektronickou dálniční známkou: lze ji převést na jiné auto?”

 1. Tak těd nevím,,když si koupím nové auto můžu si teda
  převest dálnični známku a to ové auto

 2. Celý systém el. dálniček je svinstvo, jako vše ostatní proti lidem.

  Kromě prvotní absurdity zpoplatňovat něco, co není hotové po mnoho dekád, některé dálnice jsou nedodělané i 3/4 století… Místo aby dávno bylo standardem jet mezi krajskými městy po dálnici, tyto aby měly dálniční obchvat, tak se téměř všude drndáme po silničkách stavěných v době koňských povozů a ekonomiky lokální, ne globální. A těch pár tankodromů, co máme, které svojí nepropustností odpovídají sotva 60. létům, to musíme ještě duplicitně s daněmi (nejvyššími v dějinách) platit zvlášť, to je výsměch samo o sobě.

  A když už to výpalné, no dobře, ať nežeru, jen parkovné platíme, tak proč ta nepružnost? Když člověk auto nejen prodá, ale třeba nabourá, nebo skrz jiné opravy je na čekačce u mechanika nějaký měsíc, logicky by čekal přenosnost na náhradní auto, která by logicky měla být věcí pár kliknutí a to samé zpět. Ale to bychom toho chtěli fakt moc.

  Zajímavé je, že třeba v AT mají jak el. verzi, tak papírovou, ale my musíme být papežštější než papež…

  Další věc je to zvýhodnění pro CNG, ale ne pro LPG… Nebo pro veterány je to komedie. Pokud je na V, tak má zadáčo dálnici, ale pokud je na bílých a na původnost otestován, původnost v TP zapsána, tak stejně se platí plná taxa.

 3. Celý je to sracka , dálnice zasekaný chybí další pruh ,v právo jezdí kamióny a důchodci ženy 95/kmv levém (takzvaně rychlém pruhu ) většina lidí 100/120km/h a kde máme jezdit my co opravdu dálnici používáme k rychlému přesunu.navic roční známka stojí 1500kc,ale měsíční 400cca, proč?? jaký je důvod?!

 4. To bude asi nějaká mýlka, minulý týden jsem koupil auto, při převodu jsem si nechal vyměnit registrační značku a e-mailem na edálnice jsem si nechal převést známku, úplně bez problému, stačí kopie velkého TP (elektronicky).
  Takže autor článku asi nemá úplně jasno?
  Martin

 5. Václav Tržický

  Ztratím značku, dostanu novou a musím si kopit jinou známku? To mohl vymyslet jenom někdo, kdo vyšel z páté třídy, nebo je nesvéprávný.

  1. Alois eliáš

   Ne, při ztrátě lze požádat o změnu SPZ na SFDI, vše proběhne na Netu zdarma a rychle

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek