papírová převozní značka

Poradna: Na co si dát pozor při jízdě s převozní značkou?

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp - 16. 12. 2012


Plánujete koupi nového vozu nebo ojetiny ze zahraničí? A chcete si auto přihlásit sami? Pak od prodejce budete s největší pravděpodobností odjíždět s převozní značkou. Ale co, že to vlastně je?

Je to zelený papír, na němž je možné najít jedno písmeno a několik čísel. Písmeno značí okres, ve kterém byla převozní značka vydána (např.: A = Praha, S = Středočeský kraj, C = Jihočeský kraj, a podobně) a čísla značí pořadí vydané značky. Papírovou převozní značku je třeba umístit viditelně za zadní sklo.

Přečtěte si také:  Řidič přejížděl z lakovny do servisu. Jeho auto ale nemělo světla, nárazníky, blatníky ani přední značku

Je potřeba pamatovat na to, že převozní značka neslouží jako náhrada klasických registračních značek (RZ, dříve SPZ), ale pouze jako nezbytný doklad pro nutnou jízdu v rámci přihlášení vozidla. Pokud vás tedy zastaví policista při cestě s novým autem po střechu naplněným zavazadly a celou rodinou, můžete mít problém.

Zákon 243/2001 Sb. §21 odst. 4) jasně říká: „Tabulky zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností přidělí registrační místo prodejci vozidla, který jimi vybavuje prodaná vozidla jednotlivým zákazníkům, k vykonání potřebné jízdy do místa registrace vozidla. Na tabulce je vyznačena platnost registrační značky, která je stanovena na 10 dnů od jejího vydání. Prodejce nebo registrační místo, které tabulku zvláštní registrační značky pro jednorázové použití s omezenou platností vydalo, na ni vyznačí, v místě k tomu určeném, datum vydání. Zápis potvrdí otiskem razítka a podpisem oprávněné osoby.“

Přečtěte si také:  Jak doplnit AdBlue a k čemu v autě vlastně slouží

Aby převozní značka byla platná, musí tedy obsahovat razítko a podpis prodejce a datum, kdy byla vydána. Od této doby máte 10 pracovních dnů na to, abyste vozidlo zaregistrovali. Převzetí převozní značky je potřeba u prodejce stvrdit svým podpisem pro případ, že by s vozidlem byl spáchán přestupek. Podle toho si potom řidiče mohou příslušné úřady dohledat.

Při jzdě s převozní značkou je tedy potřeba myslet na to, že vás neopravňuje vozidlo používat bez omezení. Při jízdě u sebe řidič musí mít doklad o koupi vozu (kupní smlouvu, fakturu), která nahradí osvědčení o technickém průkazu (malý techničák) a doklad o uzavření zákonného pojištění (zelenou kartu). A ještě jedna důležitá věc na závěr: zelená papírová převozní značka platí pouze na území České republiky.

Štítky: , , , , ,

1 názor na “Poradna: Na co si dát pozor při jízdě s převozní značkou?”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek