Elektromobily mají parkování v zónách zdarma. Ale neplatí to ve všech

Autor: Anina Russová - Zdroj: praha.eu - Foto: praha4.cz - 19. 4. 2023


V Česku existuje jen velmi málo výhod pro elektromobily a hybridy. Mezi ty nejčastěji využívané bezesporu patří parkování v zónách placeného stání zdarma, ale i využívání dálnic bez nutnosti zaplatit za dálniční známku. Ovšem právě ono parkování v zónách neplatí úplně všude.

Po Praze nejčastěji narazíme na modré a fialové parkovací zóny. Právě v těch může elektromobilista stát bez omezení a zdarma. Existují ale také oranžové a zelené parkovací zóny, ve kterých už zdarma parkovat nelze. V případě oranžové speciální zóny jde i místa nejčastěji v blízkosti nemocnic a úřadů. A tato zóna není určena pro rezidenty a neplatí zde dlouhodobé parkovací oprávnění. Doba parkování je omezena, nejčastěji na dvě hodiny. Přesné omezení je v zóně vždy vyznačeno značkou. Ceny parkování se liší v závislosti na lokalitě, přesnější informace najdete v ceníku nebo na parkovacím automatu. Při úhradě parkování online se cena vypočítá automaticky po zadání místa parkování a doby parkování.

Přečtěte si také:  Praha změní systém parkovacích zón. Ve hře je preference pražských řidičů i nové řešení rozdávání pokut

Parkování zdarma neexistuje také v takzvaných zelených zónách. Ty jsou určeny pro střednědobé parkování, typicky jde o P+R parkoviště na okrajích měst. Může se ale stát, že některá tato parkoviště jsou placená jen v předem vyznačeném čase. Mimo něj pak není parkování regulováno a lze je bez omezení využívat.

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *