Evropské země začínají zavádět různé pobídky k nákupu čistých vozidel. U nás je aktuálně v mezirezortním řízení úleva pro čistá vozidla z placení poplatků za dálniční známky.

V České republice předalo ministerstvo dopravy do mezirezortního připomínkového řízení, které skončilo 27. 3. 2018 novelu zákona č. 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích. Novela se týká toho, že vozidla poháněná čistě na elektřinu nebo vodík nebo v kombinaci s jiným palivem, je-li hodnota emisí CO2 v kombinovaném provozu nejvýše 50 g/km, by nově měla 100% úlevu z placení dálniční poplatků a u vozidel spalujících stlačený zemní plyn neboli CNG se bude jednat o úlevu 50 %.

Spolu s touto změnou se s největší pravděpodobností zavede elektronická dálniční známka a zvedne se poplatek za užití dálnic za rok z 1500 Kč na 2000 Kč.

V závěsu nové registrační značky

V přípravě jsou také nové registrační značky pro vozidla poháněná alternativním palivem. V současné době se tento návrh novely zákona připravuje na půdě ministerstva dopravy, a co nevidět by měl být předán do mezirezortního připomínkového řízení. Tyto registrační značky ztratí bílý podklad a nahradí ho zelený. Bude tedy možné snadno na dálku detekovat vozidla na alternativní paliva.