dopravni-nehoda

Dubnový nárůst ceny povinného ručení byl méně razantní než v březnu, pojistné vzrostlo o 68 korun na 6 659 korun

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Broker Consulting -  23. 5. 2022


Duben se opět nesl ve znamení dalšího zdražování povinného ručení, které ale probíhalo pozvolnějším tempem než v předchozím období. Výsledky Broker Consulting POVIndexu ukázaly, že jeho hodnota meziměsíčně poskočila o 68 korun na 6 659 korun. V porovnání s dlouhodobou průměrnou hodnotou indexu se ovšem stále drží níže, konkrétně o 74 korun. Odborníci upozorňují, že v letošním roce bude povinné ručení dál zdražovat, a to zejména kvůli rostoucí inflaci i ceně škodních událostí.

„Současný trend zdražování se promítá i do cen povinného ručení. I když v dubnu rostla jeho cena mírněji, o 68 korun, zatímco v březnu to bylo o 125 korun, v následujících měsících musíme jednoznačně počítat s dalším zdražováním. V cenách povinného ručení totiž pojišťovny zohledňují jak současnou rychle rostoucí inflaci, tak rostoucí cenu škod,“ vysvětluje Jiří Váchal, analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting.

Přečtěte si také:  Spadli jste z kola a odřeli sousedovi auto? S placením škody může pomoci "pojistka na blbost"

Pojistné rostlo opět výrazněji v menších městech než v Praze, kde byl nárůst oproti březnu 49 korun. Ve městech o velikosti Benešova u Prahy byl nárůst téměř dvojnásobný, a sice 86 korun. V Praze dosáhlo povinné ručení výše 7 398 korun, zatímco loni v dubnu činilo pouze 7 009 korun. Ve stejném měsíci ještě o rok dříve dosáhlo částky 7 503 korun. U menšího města je situace odlišná, zde bylo letošní dubnové pojistné 5 919 korun, a výrazně se tak přiblížilo ceně z roku 2020, která činila 5 922 korun. V loňském roce stálo povinné ručení v menším městě pouze 5 649 korun.

I přes dubnové zdražení se současná hodnota POVIndexu stále pohybuje níže než průměrná hodnota od počátku jeho sledování, což je 6 733 korun. Při pohledu na graf je patrné, že v dubnu roku 2020 se index dostal na hodnotu 6 712 korun, o rok později pak klesá na hodnotu 6 329 korun. V dubnu letošního roku hodnota vystoupala na 6 659 korun. Data zároveň ukazují, že aktuální hodnota POVIndexu stále nedosahuje hodnoty před dvěma roky.

GRAF-POVIndex-duben-2022

Zdražování povinného ručení se lze bránit

„Nejvíce pocítí zdražení povinného ručení řidiči, kteří jsou z pohledu pojišťoven rizikoví. Jsou to lidé, kteří často bourají, ale také mladí řidiči. Ti ovšem i bez ohledu na zdražení platí více než ostatní. Rozdíly v cenách povinného ručení mezi jednotlivými pojišťovnami vznikají hlavně proto, že každá z nich používá jiné parametry pro svůj výpočet pojistného,“ vysvětluje Jiří Váchal. Povinné ručení slouží k úhradě škod způsobených vlastníkem vozu na zdraví a majetku třetích osob a musí ho mít sjednané každý vlastník motorového vozidla. Obecně se uvádí, že zhruba 7 z 10 lidí své povinné ručení přeplácí, přitom na této platbě lze ušetřit. Podle Váchala je nejsnazším a nejvyužívanějším způsobem on-line srovnání povinného ručení. Na srovnávači si zájemci mohou nechat porovnat nabídky veškerých pojišťoven a vybrat si mezi nimi tu nejvýhodnější. „Celá řada pojišťoven také při on-line sjednání pojištění nabízí slevy. Některé pojišťovny zase umožňují klientům platit povinné ručení úměrně najetým kilometrům,“ vyjmenovává Jiří Váchal.

POVIndex byl poprvé spuštěn v srpnu roku 2019. Od svého počátku sleduje vývoj nákladů na povinné ručení pro řidiče bez historie, ať už se jedná o nového řidiče, nebo o řidiče, který donedávna užíval služební vozidlo. Broker Consulting POVIndex je počítán odlišnou metodikou, než jako používá ČKP.

Přečtěte si také:  Co dělat, když nový majitel auto nepřepíše na sebe? Bez smlouvy máte smůlu

Pro vizualizaci je zvolena značka vozu Škoda Octavia 1,6 TDI, 85 kW. POVIndex zastupuje běžné vozidlo podobné kubatury a výkonu ve vyšších hodnotách plnění, kdy první hodnota udává limit pojistného plnění pro případ škody na zdraví a druhá částka limit pro škody na majetku a ušlém zisku. Index je složen z těchto limitů povinného ručení: 36 % 100mil/100mil, 55 % 150mil/150mil a 9 % 200mil/200mil. V dlouhodobém horizontu lze díky POVIndexu sledovat, zda pojišťovny základní sazby u typického vozu spíše zdražují, nebo zlevňují.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *