Počasí v posledních dnech netrápí jen Českou republiku. U nás bojujeme s velkým větrem a občasnými bouřemi, jinde ten vítr doprovází husté sněžení a náledí, které na první pohled není vidět. Mluvíme o jevu, kterému se říká „černý led“.

O tomto – hlavně pro řidiče nepříjemném zimním jevu – jsme vám nedávno říkali. Níže si můžete připomenout, jak černý led poznat a jak se jako řidič chovat, aby vás nevyvedl z rovnováhy. Pokud nejen černému ledu, ale celkově zimním podmínkám nepřizpůsobíte svou jízdu, může to mít fatální následky. Některé z nich jsou zachyceny v přiloženém videu. Nebojte, neuvidíte nic extrémně drastického. Spíše následky jedné na pohled velmi vážné nehody uslyšíte. Proto doporučujeme zapnout si u videa zvuk.

Chladné a vlhké počasí může silnice změnit v kluziště. Především černý led může nepříjemně překvapit

Nevyhnutelný náraz

Vše se stalo letos 31. ledna asi 80 kilometrů od amerického Wyomingu. Na záběrech videa – upozorňujeme, že nejsou moc kvalitní- je vidět, že obloha je sice jasná, ale vane silný vítr, který na silnici nafoukal sníh. Možná i kvůli tomu nebylo na první pohled vidět, že je silnice úplně namrzlá. Kamion, jehož řidič, vše natáčí, jede v pravém pruhu. Nebo spíše tam, kde by měl pravý pruh být.

Odvážně kolem něj projedou dva jiní řidiči s kamiony, ale jeden to celé vůbec nezvládne. Možná za to může led, možná vítr. Nejspíše obojí a vysoká rychlost k tomu. Pak už je vidět, jak se jeden z těch kamionů svezl po ledové vozovce a skončil přes celou její šířku na boku. V tu chvíli už je řidiči, jehož telefon vše natáčí, jasné, že to nemá šanci ubrzdit. Do ležícího návěsu ve vcelku vysoké rychlosti nakonec nabourá.

Emotivní nahrávka

Po té ráně je chvíli ticho, telefon už toho moc nezabírá, ale stále nahrává zvuk. A to je to, co by si všichni měli pustit. Povinně. Nahrávka totiž obsahuje reálný audio záznam toho, jak se cítí člověk po tak velké nehodě. Ten nářek je opravdu děsivý, ale uklidníme vás, nikomu se nic vážného nestalo. V kabině kromě řidiče totiž byl také jeho kolega, který v době nehody spal na palandě. Oba zůstali v kabině zaklíněni, ven je dostal kolem jedoucí voják, který u nehody zastavil. 

Celé to má celkem vtipný konec. Když se řidič náklaďáku dozví, že telefon přežil, je v jeho hlase slyšet velká úleva. 🙂 I tak musíme přiznat, že jen ten audio záznam nám dal celkem zabrat. Nic příjemného to asi nebylo.

Záběr, který mohl být poslední. Kameramana málem smetl neovladatelný kamion