Jen před několika málo dny jsme vám říkali o tom, co vlastně znamená pojem ‘bezpečná vzdálenost’, jak ji dodržovat a proč je tak důležité na ni nezapomínat. Teď tu máme praktickou ukázku toho, co se může stát, když budete bezpečnou vzdálenost ignorovat. Video se záběry vážné nehody je sice už pár let staré, ale na internet se dostalo až před pár dny, kdy skončilo její vyšetřování.

Původně byl totiž jasným viníkem řidič kamionu, jehož kamera také vše nahrává. Na první pohled to vypadá, že řidič kamionu se nejspíš nevěnoval řízení a nedobrzdil. Jenomže on to celou dobu odmítal, vypovídal, že se snažil brzdit, co to dalo, ale prostě to bylo málo. Vše se nakonec dostalo k soudu, který rozhodl v jeho prospěch až poté, co soudce viděl záběry z kamery.

Dodržujete bezpečnou vzdálenost mezi jedoucími auty? Víte, jaký rozestup máte správně mít? Poradíme

Fakt je, že řidič opravdu nedobrzdil. Ale nebyla to tak úplně jeho chyba. Spoustu chyb udělali řidiči aut před ním, obzvlášť řidička červeného auta, která se doslova nacpala do pravého jízdního pruhu. Bílý pickup za ní musel okamžitě brzdit, protože neměl dost místa. Přesně totéž se muselo stát ještě před nimi, protože v jeden moment začal pravý pruh brzdit až do zastavení. A to byla chvíle, kdy boural kamion.

Z videa je vidět, že všichni zastavili tak na dvě sekundy a zase se plynule rozjeli. A to je častý nešvar i řidičů u nás. Zapomínají na plynulost, která jde ruku v ruce s bezpečností. Jakmile začnete šlapat na brzdu, zpomalovat a zase se rozjíždět, je k nehodě jen krůček. Pokud pojedete plynule, budete dělat ty tolik důležité rozestupy, můžete nehodě předejít.

Mimochodem, zajímavé je, že se řidičce, kterou kamion nabral a převrátil, nic nestalo. Jen se při vystupování z auta lehce odřela na ruce o rozbité sklo. A velké štěstí měl i řidič bílého pickupu, který nejspíše bedlivě sledoval zpětné zrcátko a všiml si nákladního auta, které se na něj řítilo. Na poslední chvíli mu uhnul do vedlejšího pruhu.

A i to můžete brát jako malé ponaučení nebo radu. Při dojezdu do kolony je dobré, kromě tvorby bezpečností uličky, sledovat zpětné zrcátko. Vždy za vámi může být někdo, kdo nesleduje okolí nebo to prostě jen nemá šanci dobrzdit. A když o něm budete vědět, můžete mu uhnout.