cyklista

Dospělí cyklisté možná budou muset na kole nosit přilbu. Řadě z nich se to ale vůbec nelíbí

Autor: Anina Russová - Zdroj: Poslanecká sněmovna - Foto: Škoda - 22. 5. 2023


Poslankyně Zuzana Ožanová (ANO) si v posledních dnes získala velkou pozornost kvůli návrhům změny zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ty se totiž týkají hlavně cyklistů. Velkou debatu vyvolal hlavně plán zrušit povinný 1,5metrový odstup při předjíždění cyklistů. Obdobně bouřlivá diskuze se ale týká i jejího dalšího návrhu, dle kterého by každý cyklista musel povinně nosit bezpečnostní přilbu.

V současné době musí přilby nosit pouze cyklisté a koloběžkáři do 18 let věku. Dospělých se tedy tato povinnost netýká. Poslankyně Ožanová by ale ráda, aby bylo v zákoně uvedeno, že každá osoba jedoucí na kole je povinna použít ochrannou přílbu schváleného typu.

Přečtěte si také:  Poslankyně ANO navrhuje zrušit povinný odstup od cyklistů. Tuto část zákona považuje za nesmyslnou

Obsah svého pozměňovacího návrhu vysvětlila takto: Pravidla silničního provozu mají sloužit nejen k plynulosti silničního provozu, ale také k zajištění jeho bezpečnosti. Pokud existují ochranné pomůcky, které dokáží ochránit zdraví i život jejich uživatele, či případně zmírnit následky případného zranění je vhodné a žádoucí je využít. Současná právní úprava ukládá chránit zdraví pouze osob mladších 18 let. Zdraví by však mělo být chráněno u všech cyklistů bez ohledu na věk. Je pravdou, že zodpovědní cyklisté přilbu užívají, protože aktivně dbají své bezpečnosti. Je vhodné, aby také legislativa reflektovala nejen na rozvoj cyklistiky ale také na nebezpečí úrazů s možnými fatálními následky pro tyto účastníky silničního provozu.“

Jakkoliv jde o bezpečnost každého cyklisty, objevila se řada diskuzí, které s tímto návrhem nesouhlasí. Částečně i proto, že by novela zákona znamenala povinnou helmu i na sdílených kolech.

Podle některých komentujících je pak na městských kolech helma vlastně k ničemu, protože se na nich jezdí pomalu.

To, jestli všechny návrhy poslankyně Ožanové projdou bude jasné v následujících týdnech, kdy i tyto bude projednávat sněmovna.

Štítky: , , ,

1 názor na “Dospělí cyklisté možná budou muset na kole nosit přilbu. Řadě z nich se to ale vůbec nelíbí”

  1. Když penzista jede do obchodu na nákup, určitě s nadšením bude tahat po obchodě v ruce blembák…

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *