Donald Trump poslední dobou dělá vrásky nejen evropským automobilkám. Nelíbí se mu totiž obchodní nerovnováha v automobilovém odvětví, která panuje mezi Amerikou a EU. Konkrétně mu vadí, že zatímco EU na americké společnosti všeho druhu uvaluje vysoké daně a cla, evropská auta masivně zaplavují Ameriku, a to bez jakýchkoliv velkých celních sankcí. A to chce změnit.

Pokud by podle něj takový způsob obchodování ze strany EU pokračoval dál, je rozhodnutý na evropská auta uvalit vlastní a vysoká cla, která by ztížila jejich přístup na místní trh. To by je také zdražilo natolik, že by nejeden Američan raději sáhl po vozidle domácí výroby. Jak už to u „Donnieho“ bývá zvykem, tuto svou myšlenku uvedl na svém twitterovém účtu. Zde si také postěžoval, že takové nefér nastavení automobilového obchodu má na svědomí administrativa, která v Bílém domě úřadovala před ním.Nejvíce by se taková cla a daňová zatížení dotkla především značek Mercedes-Benz a BMW, které jsou za oceánem velmi úspěšné. Obě značky společně třeba s Volkswagenem mají sice na území USA své továrny, ale i tak sem například v roce 2016 byla dovezena evropská auta v hodnotě 23 miliard dolarů. Až doposud si USA účtují 2,5% daň na každé dovezené auto, ale Trump by tuto hodnotu rád zvedl až na 35 %. Jen pro představu, americká auta jsou v EU zatížena 10% daní.

Jakkoliv to celé zní celkem vážně a pro evropský trh i nákladně, Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise, se k tomu vyjádřil v tom smyslu, že pokud tento nápad Trump dotáhne do zdárného konce, je připraven iniciovat zvýšení dovozních cel například na Kentucky bourbon, džíny Levi’s nebo motocykly Harley-Davidson.