Do Paříže a jejího nejbližšího okolí se od léta starým dieselem nedostanete

Autor: Anina Russová - 16. 11. 2018


Plánujete-li na příští letní prázdniny dovolenou v Paříži, raději nejezděte starším dieselovým autem. Francouzská metropole totiž vjezd starým dieselům zakáže. Do centra se nedostanou auta starší 18 let.

Rozhodla o tom rada zvaná Velká Paříž, která také přesně stanovila hranici, za kterou se s takovým autem nedostanete. Ta je ohraničena rychlostní silnicí A86 vedoucí kolem celé Paříže, přičemž od centra je vzdálena asi 17 kilometrů. Jenomže v tomto koridoru není jen Paříž, ale také 79 malých obcí. Spolu s metropolí se tak zákaz dotkne asi 5,6 milionu obyvatel, což je ztraceně hodně!

Dá se tedy očekávat, že dříve nebo později dojde v Paříži a jejím okolí k masivním protestům, protože právě tak Francouzi často řeší svou nespokojenost. Ovšem protestovali i ve chvíli, kdy úřady zaváděly plošné snižování maximální povolené rychlosti. A tehdy jim to k ničemu nebylo, takže si nemyslíme, že by v případě zákazu dieselů uspěli.

Bude totiž ještě hůř. Ve Francii chtějí do roku 2030 zakázat jakákoliv auta na fosilní paliva, tedy jak ta naftová, tak ta benzinová. Prostor dostanou pouze alternativní paliva, tedy především hybridy a elektromobily. Proti takovému zákazu je to, co začne platit v létě vlastně jen malá nepříjemnost.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru