formule-Ferrari-312T-Niki-Lauda-aukce-2019-pebble-beach- (4)

V srpnu se bude na tradiční aukci v Pebble Beach dražit opravdu exkluzivní auto. Vůbec poprvé bude totiž na prodej formule Ferrari 312T, s níž Niki Lauda vyhrál šampionát F1.

Formuli Ferrari 312T dal základ starší monopost 312 B3 z roku 1974 a v závodech se pohybovala od roku 1975 až do roku 1980. Mezitím samozřejmě prošla poměrně velkým vývojem, ale základ byl pořád stejný. Za jeho volant usedal i pilot Niki Lauda, který s ním vyhrál v roce 1975 jeden ze svých mistrovských titulů, když si podmanil velké ceny Francie, Německa a Holandska.

A jedna z formulí, která se tohoto triumfu účastnila, bude za necelé dva měsíce na prodej. Půjde o závodní vůz s číslem podvozku 022. Formuli poháněl plochý dvanáctiválcový motor s výkonem asi 510 koní.

Automobil se v roce 2008 prodal do sbírky soukromého majitele, který se ho – měsíc po smrti závodní legendy – rozhodl prodat. Auto v jeho vlastnictví mezitím prošlo pečlivou a kompletní rekonstrukcí. Auto se objevovalo i na veřejnosti, když ho mohli obdivovat návštěvníci právě na Pebble Beach Concours d’Elegance, odkud si dokonce odvezl třetí cenu za nejkrásnější auto své kategorie.

Pokud byste auto chtěli, pak se vydejte mezi 16. a 17. srpnem do Pebble Beach a připravte si – podle odhadu aukčního domu Gooding & Company, který aukci pořádá – 6 až 8 milionů amerických dolarů. To velmi hrubě v přepočtu odpovídá sumě mezi 140 a 180 miliony korunami. Více podrobností najdete přímo TADY v nabídce.