romain_grosjean-nehoda-F1-video

Děsivá nehoda v F1. Grosjean přežil ohnivé peklo a sám z něj odešel po svých

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: ValenciaSportsTours/Twiter - 29. 11. 2020


Většině fanoušků se dnes krátce po zahájení Velké ceny Bahrajnu zatajil dech a nejspíše jim na mysl přišla nehoda Nikiho Laudy. Znovu se totiž bouralo do bariéry a znovu se o drtivém nárazu monopost jednoho z pilotů proměnil v ohnivou kouli. Nehoda ale ukázala, jak moc se svět F1, hlavně co se bezpečnosti týče, změnil.

K nehodě došlo krátce po startu, kdy se Romain Grosjean se svým monopostem na trati lehce otřel o auto Daniila Kvjata. To ale Romaina rozhodilo a vymrštilo jeho auto do vzduchu. Do bariéry naboural v plné rychlosti a není se co divit, že se auto přepůlilo a okamžitě celé vzplálo. Několik málo sekund to vypadalo, jako kdyby se zastavil čas. Auto záchranářů u něj bylo sice prakticky okamžitě, ale plameny dávaly hasičům docela zabrat. Je to neuvěřitelné, ale pilot z tohoto ohnivého pekla nakonec odešel úplně sám, po svých a na pohled nezraněn.

Jak je to možné?

Ačkoliv se vůz rozpůlil, jeho konstrukce je řešená přesně tak, aby energie nárazu tímto směrem směřovala. K místu řidiče už by se dostat neměla. Hodně jistě pomohl i systém, kterému se přezdívá svatozář, v originále Halo. Ačkoliv na něj řada jezdců i týmů často nadávala, protože to není úplně výkřik krásy, zjevně funguje. Jde o konstrukci, která má hlavu jezdce chránit před odlétávajícími kusy z monopostů vpředu. V tomto případě totiž bariéru, do které pilot naboural, tato svatozář prorazila dříve než jeho hlava a tím mu s největší pravděpodobností zachránila život.

Přečtěte si také:  V Jihočeském kraji shořel první elektromobil. Pro Peugeot e-208 jel i speciální kontejner, ale naštěstí nebyl potřeba

Kromě samotného nárazu byl pilot ohrožen také extrémně vysokými teplotami poté, co se zbytky monopostu vznítily. V tomto případě může poděkovat extrémně přísným pravidlům ohledně nehořlavých materiálů, které jezdci musejí mít povinně na sobě. Jaký konkrétní materiál to je, vysvětlil na svém twitteru hasičský vyšetřovatel a mluvčí pražských hasičů Martin Kavka:

Ve výsledku Romain Grosjean nejen, že nehodu přežil, ale je prakticky nezraněn. Podle týmu má jen lehké popáleniny na kotnících a rukou. Je otřesen a byl převezen do nemocnice na pozorování. Nic vážného mu ale s největší pravděpodobností není.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek