Dáváte dítě do autosedačky v zimní bundě? Riskujete, že při nehodě jej pásy v sedačce neudrží

Autor: Anina Russová - Zdroj: ADAC/Besip - Foto: ADAC - 23. 11. 2020


Zimní období je pro řidiče velmi náročné. Silnice kloužou, venku je brzy tma a k tomu ta všudypřítomná zima. A právě ta nedává zabrat jen řidičům, ale i jejich malým spolujezdcům. Nikdo z posádky, malé děti v autosedačkách nevyjímaje, by ale nikdy neměl sedat do auta v zimní bundě. Pásy pak nemusí dobře fungovat a při případné nehodě tak udržet tělo správně na místě.

Bundy kloužou

Brzká rána s dětmi, kdy je potřeba je rozvézt do školek či škol, bývají náročná. I když je ale venku velká zima a auto je tedy zamrzlé, je nenechávejte do dětských autosedaček sedat v zimní bundě. Ta totiž v tu chvíli funguje jako jakási vycpávka mezi tělem a bezpečnostním pásem. Zimní bundy jsou navíc vyrobeny z kluzkých materiálů a v případě nehody nebo jen velmi prudkého brzdění se bunda může po pásu sklouznout.

Pokud posadíte dítě do autosedačky v zimní bundě, nemáte šanci dotáhnout bezpečnostní pás tak, jak má být. Schválně to někdy zkuste. Nejprve posaďte dítě do sedačky v bundě, utáhněte pás tak, jak si myslíte, že je to správně. Pak pás rozepněte a znovu tam dítě posaďte bez bundy. Ten rozdíl může být i několik centimetrů, které mohou při nehodě rozhodnout, zda sedačka dítě udrží nebo ne. Pás dětské autosedačky je řádně utažený jen v tu chvíli, kdy mezi něj a dětské tělo strčíte maximálně konečky prstů. Pokud je dítě v sedačce připoutané správně, nemělo by se takřka ani pohnout.

Víte, jak správně vybrat dětskou autosedačku?

Jak to vyřešit?

Nejjednodušší to mají rodiče, kteří parkují v garážích nebo na vlastním pozemku. Garáže bývají poměrně teplé, v takovém případě není co řešit a dítě do sedačky v bundě dávat opravdu nemusíte. V případě vlastního pozemku je dobré auto pár minut před cestou vytopit. Co ale v případě, kdy prostě parkujete na ulici?

Doporučujeme v autě vozit teplou deku. Dítě připoutat do sedačky jen maximálně ve svetru nebo mikině a pak přes něj dát deku. Tu si může dítě sundat samo, ve chvíli, kdy je v autě dost teplo. Místo deky je možné přes něj dát onu zimní bundy, kterou jste mu před cestou svlékli.

Víme, že je to neustálé svlékání a oblékání dětí náročné. Ale jde o bezpečnost! I na cestu dlouhou jen pár minut nebo pár kilometrů je lepší děti svléknout, než po nehodě na první křižovatce za domem řešit vážné následky.

Opilý řidič převážel děti na předním sedadle, bez pásů i sedaček. Navíc ani neměl řidičák

Platí to i pro dospělé

Výše popsané by si ale měla zapamatovat i dospělá posádka, včetně řidiče. Doporučujeme za volant nesedat v zimní bundě, protože tlusté zimní oblečení vás může limitovat v pohybu. Pokud by došlo k situaci, kdy musíte udělat nenadálý úhybný manévr, může vám v tom hutnost zimní bundy bránit.

Za volant raději sedejte jen v teplém svetru nebo mikině. K tomu, aby se auto ohřálo, většinou stačí pár minut a kilometrů. Chvilka lehké zimy se jistě dá vyměnit za možnost pořádně manévrovat. A navíc, i v případě dospělé posádky platí, že zimní bundy kloužou a v případě nárazu by pás nemusel tělo udržet na svém místě.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek