detska-autosedacka

Víte, jak správně vybrat dětskou autosedačku?

Autor: Tisková zpráva - 3. 6. 2019


Čekáte miminko a rozhlížíte se po vhodné autosedačce nebo jen hledáte nový model pro své dítě? Autosedačka patří k tomu základnímu, co budete dlouhodobě potřebovat. Používání autosedaček je totiž povinné ze zákona kvůli bezpečnosti. Jak ale vybrat tu správnou autosedačku a na co si dát při koupi pozor?

Všímejte si zkušební značky

Každá autosedačka musí být označena tzv. zkušební značkou, která je zárukou toho, že sedačka splňuje testy evropských norem. Na značce najdete jméno výrobce, homologační značku „E-mark“, označení váhové kategorie a číslo osvědčení.

Kterou skupinu vybrat?

Autosedačky se dělí na jednotlivé skupiny dle hmotnosti dětí. Od narození dítětě až do jeho dvanácti let se vystřídají zhruba tři autosedačky. Klíčové je tedy vybrat takovou autosedačku, která odpovídá hmotnosti dítěte, a v níž se bude cítit pohodlně.

Tou první bývá skořepinová autosedačka ze skupiny 0 a 0+ (od narození do 13 kg), jde o tzv. vajíčka. Ta se upínají proti směru jízdy. Bývá u nich také výhodou kompatibilita s kočárkem, takže například při návštěvě obchodu stačí jenom autosedačku s dítětem vyjmout z auta a nasadit na základnu kočárku. Jakmile začíná dítě sedačku přerůstat a přestává mít chráněnu celou hlavu, je nutné vajíčko nahradit.

Následuje skupina s označením „1“, která je určená pro děti s hmotností od 9 kg do 18 kg. Každá kvalitní autosedačka by měla mít dobrou ochranu proti bočnímu nárazu a měla by být vybavena měkkým polstrováním, které zajistí dítěti pohodlí.

Dalšími jsou skupiny 2 (od 15 kg do 25 kg) a 3 (od 22 kg do 36 kg) kam patří především tzv. podsedáky. Ty už samozřejmě nedisponují boční ochranou hlavy a zádovou opěrou. Jejich hlavním účelem je zvýšení posezu dítěte tak, aby bylo zajištěno správné vedení bezpečnostního pásu. Ten musí být veden přes rameno, nikoli přes krk dítěte. Povinnost použít podsedák platí pro dítě menší než 150 cm či s hmotností nižší než 36 kg. Přehled všech skupin i recenze nejlepších sedaček najete například v tomto online testu dětských autosedaček.

Autosedačky nedoporučujeme kupovat z druhé ruky zvláště, pokud neznáte jejich „historii“.

Přečtěte si také:  Autosedačka umístěná ve voze proti směru jízdy je pro dítě bezpečnější

Připevnění autosedačky

„Autosedačky se k sedačce vozu připevňují dvěma způsoby, buď pomocí tzv. isofixu, kterým ale musí být váš vůz vybavený, nebo bezpečnostním pásem. Autosedačku vybavenou isofixem pořídíte pro všechny váhové kategorie. Pouze u tzv. vajíčka si k ní budete muset pořídit i základnu,“ vysvětluje Michal Knor z Auto Kelly.

Isofix je řešení, které využívá kotvy uchycené přímo na konstrukci auta. Svoji správnou funkci bude sedačka plnit pouze tehdy, dodržíte-li všechny postupy instalace i používání. „Prodejce by vám měl umožnit vyzkoušet vybranou autosedačku přímo ve vašem autě, abyste měli jistotu, že autosedačku snadno nainstalujete,“ uzavírá Knor.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek