LADA_Niva-Dakar_Classic-2022

Dakar Classic na Rallye Dakar 2022 pojede LADA Niva, ale i více českých posádek

Od Radim Plachý | Zdroj a foto: Niva Red Legend - 18. 9. 2021


V letošním roce se na Rallye Dakar objevila nová kategorie Dakar Classic, kterou pořadatel vypsal pro veterány. Startovala v ní o posádka se Škodou 130 LR. V roce 2022 se na start v této kategorii škodovka postaví znovu a po jejím boku bude stát i LADA Niva.

LADA Niva nebude stát na startu Rallye Dakar poprvé, na tomto – podle mnohých – nejtěžším závodě světa už se o umístění utkala hned v prvním ročníku v roce 1979. Tehdy ovšem závodila v ostrém závodě (jela dvě auta a skončila nakonec na 28. a 42. místě), letos jde o závod v rámci kategorie Dakar Classic pro závodní auta vyrobená do roku 2000. Jedou trochu jinou trasu a mají jiná pravidla.

S Nivou pojede švýcarský tým Niva Red Legend, který jede přímo s podporou automobilky AvtoVAZ. Ta to slovy Fabiena Gulmi, marketingového ředitele komentovala slovy: „Podporujeme tým, protože sdílejí naše hodnoty, soutěživost, touhu po dobrodružství a přátelství.“ Konkrétní závodní auto je LADA Niva, respektive VAZ 2121, který byl vyroben už v roce 1984. Startovat s ním budou Mario Jacober a Sladjan Miljic.

Projekt odstartoval už v zimě a teď je závodní tým připraven vyjet s hotovým autem na silnice. Stále však ještě není zcela hotovo, i proto švýcarský závodní tým vyrazil přímo do Toljatti, sídla automobilky LADA, aby si v jejím továrním muzeu prohlédl původní závoďáky LADA Niva.

Startovní listina Rallye Dakar 2022 se už rychle plní, týká se to nejen klasických tříd, ale i právě Dakar Classic. Tam by kromě týmu Ondřeje Klymčiwa se Škodou 130 LR mělo jet i několik dalších českých posádek. Jednu do závodů nasadí závodní tým Orion – Moto Racing Group. Ta pojede s vozem Matra Murena s obsazením Martin Čábela – Olga Lounová. Dalším českým želízkem v ohni má být Olga Roučková se Suzuki Samurai nebo Land Rovery týmu Vintage Racing Team.