LADA_Niva-Dakar_Classic-2022

V letošním roce se na Rallye Dakar objevila nová kategorie Dakar Classic, kterou pořadatel vypsal pro veterány. Startovala v ní o posádka se Škodou 130 LR. V roce 2022 se na start v této kategorii škodovka postaví znovu a po jejím boku bude stát i LADA Niva.

Přečtěte si také:  Závodní speciál Škoda 1100 OHC poháněl 1,1litrový čtyřválec s výkonem 92 koní. Byl určen pro vytrvalostní závody

LADA Niva nebude stát na startu Rallye Dakar poprvé, na tomto – podle mnohých – nejtěžším závodě světa už se o umístění utkala hned v prvním ročníku v roce 1979. Tehdy ovšem závodila v ostrém závodě (jela dvě auta a skončila nakonec na 28. a 42. místě), letos jde o závod v rámci kategorie Dakar Classic pro závodní auta vyrobená do roku 2000. Jedou trochu jinou trasu a mají jiná pravidla.

S Nivou pojede švýcarský tým Niva Red Legend, který jede přímo s podporou automobilky AvtoVAZ. Ta to slovy Fabiena Gulmi, marketingového ředitele komentovala slovy: „Podporujeme tým, protože sdílejí naše hodnoty, soutěživost, touhu po dobrodružství a přátelství.“ Konkrétní závodní auto je LADA Niva, respektive VAZ 2121, který byl vyroben už v roce 1984. Startovat s ním budou Mario Jacober a Sladjan Miljic.

Projekt odstartoval už v zimě a teď je závodní tým připraven vyjet s hotovým autem na silnice. Stále však ještě není zcela hotovo, i proto švýcarský závodní tým vyrazil přímo do Toljatti, sídla automobilky LADA, aby si v jejím továrním muzeu prohlédl původní závoďáky LADA Niva.

Přečtěte si také:  Ford Puma ST dvakrát jinak. Reálné auto závodilo se zmenšenou RC replikou. Kdo byl rychlejší?

Startovní listina Rallye Dakar 2022 se už rychle plní, týká se to nejen klasických tříd, ale i právě Dakar Classic. Tam by kromě týmu Ondřeje Klymčiwa se Škodou 130 LR mělo jet i několik dalších českých posádek. Jednu do závodů nasadí závodní tým Orion – Moto Racing Group. Ta pojede s vozem Matra Murena s obsazením Martin Čábela – Olga Lounová. Dalším českým želízkem v ohni má být Olga Roučková se Suzuki Samurai nebo Land Rovery týmu Vintage Racing Team.

Přidat komentář