romturingia-dacia-duster-pick-up-2-generace-04

Dacia Duster pick-up opravdu bude. Zaplatíte za ni ale opravdu hodně peněz

Autor: Pavel Srp -   15. 6. 2019


Dacia Duster je jednoznačně nejlepším modelem v nabídce automobilky a i v obecném kontextu jde o dobré auto. Nejen, že nejezdí vůbec špatně, ale hlavně nabízí solidní techniku a dnes už i poměrně dobrou výbavu. Prodávala se ale jen v jedné karosářské variantě. Zatím.

To už neplatí, respektive platit nebude. Už v únoru se na internetu objevily informace o tom, že se chystá další karosářská varianta pick-up. Ten značka dříve v nabídce měla, ale aktuálně si nic takového nekoupíte. Pořídit si můžete pouze dodávku.

Informace o pick-upu však nebyly tehdy oficiálně potvrzené, ale podle původního zdroje pocházely od Hakima Boutehra, generálního ředitele pro užitkové automobily koncernu Renault v Rumunsku. Více zde:

Dacia Duster přišla o pár dveří, ale přidává ještě více místa pro zavazadla

Nyní, o několik měsíců později, už dostávají původní informace mnohem jasnější obrysy. Doplňuje je totiž například nizozemský magazín AutoWeek, který se o novém rumunském pick-upu a okolnostech jeho vzniku rozepisuje trochu detailněji.

Hlavní postavou celé této akce je Stelian Ion. Ten se rozhodl krátce po pádu berlínské zdi, že bude ve východním Německu nabízet rumunské off-roady. Úspěch ale nezaznamenal prakticky žádný, takže jeho společnost zkrachovala. Nezlomilo ho to a ve své snaze se uživit pokračoval. S partnerem z německého Durynska založili v roce 1994 novou společnost Romturingia, která se zabývala výrobou speciálních vozidel. Nyní je Ion jediným jejím vlastníkem, zaměstnává na 145 zaměstnanců a vypadá to, že se mu docela daří.

Dokonce tak, že společnost Romturingia získala podporu od rumunského výrobce automobilů Dacia. Sídlí navíc ve městě Brasov, což je jen 40 kilometrů od její továrny. Plány na spolupráci obou společností jsou velké, protože se budou spolupodílet právě na chystaném pick-upu.

Nebude to poprvé, vždyť rumunská společnost už vyráběla pick-upy i z první generace Dusteru. A to nejen dvoumístné, jako v tomto případě, ale i prodloužené čtyřmístné. Vyrobila také dodávku s hardtopem.

Dacia vyrobí ve své továrně přibližně 60 % celého auta. Toto torzo pak poputuje přímo do Brasova, kde ho Romturingia dodělá. Sem by se měl dostat Duster s karoserií končící za B-sloupkem, která nebude mít zadní dveře, ale ani zadní sedadla. Místo toho přibude nástavba z laminátu. Její rozměry mají být 1,7 metru na délku a na šířku to bude 1,37 metru. Užitečná hmotnost má být přibližně půl tuny (cca 450 – 500 kg).

Přečtěte si také:  Mitsubishi Concept XRT je koncept nového pick-upu L200

Jenže velký problém je ten, že karosárna Romturingia provádí všechny práce ručně, což je náročné nejen časově, ale i finančně. To se projeví ve finální prodejní ceně. Ta má být „přibližně jako tři dustery“, což naznačil šéf společnosti Romturingia Stelian Ion. Magazín AutoWeek odhaduje, že auto z fotek by mohlo vyjít na cca 600 tisíc korun.

Pick-up Duster si můžete už pořídit nyní, na webových stránkách společnosti jej najdete. Jde však zatím o čistě zakázkovou výrobu. Sériová verze auta však standardně nabízí poměrně zajímavé prvky, mezi kterými je třeba 12V zásuvka v nákladovém prostoru, která je chráněna proti povětrnostním vlivům, kolejnicový systém s upevňovacími oky a LED osvětlením.

V interiéru se nic nemění, respektive pochopitelně v první řadě sedadel. Palubní deska je beze změny a také obě sedadla lze nastavovat tak, jako v běžném Dusteru. Za sedadly je pak dělící sada se sklem ve vrchní části tak, jak to je i u ostatních sériově vyráběných pick-upů.

Pohon je v nabídce aktuálně jediný možný s pohonem všech čtyř kol. Jde o naftovou jedna pětku s 81 kW/109 koňmi, který jsme v Dusteru před rokem testovali. Tady nelze měnit nic, ale Duster je velmi schopný off-road. Abyste mohli do terénu vyrazit úplně v klidu, v nabídce je možnost zvýšené ochrany pro motor, pohon všech kol, převodovku i palivovou nádrž. Volit můžete i vyšší podvozek, který upraví světlou výšku až na 330 milimetrů.

Aktuální informace také hovoří o tom, že Romturingia už řeší i evropskou homologaci. Pokud by se to povedlo, auto by mohlo být nabízeno v celé Evropě. Koupit bychom si ho tak naprosto bez problémů mohli i my. Vzhledem k přímé spolupráci s Dacií, by se mohlo objevit i u autorizovaných prodejců značky v Česku.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *