Crash test: Za volantem Škody 120 byste náraz v 50 km/h nejspíš nepřežili – video

Autor: Pavel Srp - 15. 10. 2013


Crash testy jsou v dnešní době neodmyslitelnou součástí automobilového průmyslu, ale nebývalo tomu tak vždy. S přibývajícími léty se totiž aktivní (různé asistenty hlídání pruhů, automatické brzdění a podobně), ale zejména pasivní bezpečnosti (kdy se testuje, jak fungují deformační zóny a jak dopadne posádka po nehodě, případně chodec po srážce) věnuje čím dál tím větší pozornost.

Dopravní fakulta ČVUT a Svět motorů si před pár lety udělali vlastní crash test. I když už se dnes Škoda 120 (a její podobné odvozeniny) na silnici moc nevyskytují – ačkoliv existují výjimky – tehdy (rok 2008) tomu tak nebylo. I proto rozhodli zjistit, jak by dopadla posádka po nehodě při nárazu do pevné překážky.

I když šlo o městskou rychlost, z přední části toho po nárazu moc nezbylo a myslím, že posádka by byla ráda, kdyby to přežila. Při nárazu v rychlosti pouhých 48 km/h dopadla stařičká škodovka hodně podobně jako Ford Focus, který narazil do zdi v téměř 200 km/h. Nutno ale dodat, že v přední části chyběla rezerva, důležitá součást deformační zóny.

Podívejte se i na další dobové crash testy:

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru