geely fy11

Číňané často kopírují všechno a všechny. Auta nevyjímaje. Jedním z jejich posledních počinů je Geely FY11, který zvenku nápadně připomíná BMW X4. Představí už se za pár dní v Ženevě.

Čínský výrobce Geely je nejen jedním z hlavních hráčů na asijském trhu, ale vlastní také evropskou automobilku Volvo. Už v březnu na autosalonu v Ženevě představí svůj nový model, kterým je Geely FY11. To auto vůbec nevypadá špatně a to ani zvenku, ale ani uvnit. Už při prvním pohledu si nicméně všimnete toho, že nápadně připomíná některé evropské modely, zvenku nejvíce BMW X4 a uvnitř kombinaci Audi a Mercedes-Benzu.

Tvar karoserie SUV-kupé naznačuje, že by se snad značka mohla chystat na evropský trh, kde jsou auta podobného tvaru oblíbená. Vždyť je má v nabídce každá z německých prémiových automobilek (BMW X4 a X6, Mercedes-Benz GLE kupé a GLC kupé anebo Audi Q8) a zaznamenává s nimi úspěchy. Čínský model by jim konkuroval vzhledem, ale nikoliv cenou, protože by cílil na mnohem méně koupěschopné klienty. Jeho cena by startovala mnohem níže.

Vůz je dlouhý 4605 milimetrů, široký je 1878 mm a výška činí 1643 mm. Rozvor náprav má hodnotu 2700 mm. Je tedy o pár centimetrů menší než X4, ale je vyšší.

Geely FY11 stojí na modulární podvozkové platformě CMA, která byla vyvinuta ve spolupráci s automobilkou Volvo. Ta umožňuje zástavbu pohonu předních nebo všech kol, stejně jako zástavbu elektromotoru. Pod kapotou se mají objevit přeplňované benzinové motory. Základem nabídky má být 1,5litrový tříválec se 130 kW a výkonnější dvoulitrový čtyřválec by mohl mít až 177 kW. Později by se navíc mohl objevit i vznětový motor.

To, kde přesně v Evropě (a jestli vůbec) by se auto prodávalo, zatím Číňané neprozradili. A neví se ani cena, za kterou by se prodávalo. V Číně má cena startovat na 139 800 juanech, což je přibližně 470 000 Kč.