nehoda

Chytré telefony s Androidem možná brzy budou umět detekovat nehodu a zavolat pomoc

Od Anina Russová | Zdroj: autoevolution.com - Ilustrační foto: Policie ČR - 8. 7. 2022


Bezpečnost na silnicích je velké téma. Auta sama o sobě nabízí řadu bezpečnostních asistentů, některé jsou schopny zabránit nehodě, jiné zmírnit její následky. Všechna nová auta už pár let navíc mají černé skřínky, které zaznamenávají průběh nehody, ale i systém e-Call, který po nehodě umí přivolat pomoc. A stejnou funkci budou mít brzy i chytré telefony se systémem Android.

Už dnes to umí telefony Google Pixel, které také pracují na systému Android. Jde o funkci s názvem Car Crash Detection a její senzory dokáží zjistit, zda je držitel telefonu účastníkem nehody. Pokud vyhodnotí, že ano, umí automaticky zalarmovat záchranáře, kterým předá polohu zařízení, a tedy i nehody. Svým způsobem to funguje podobně jako e-Call, respektive jako detekce pádu některých chytrých hodinek. V první chvíli systém požaduje potvrzení od uživatele, že je vše v pořádku. Pokud uživatel nereaguje, může spustit automatické volání záchranným složkám.

Přečtěte si také:  Se začátkem prázdnin dočasně končí údržba silnic. ŘSD kvůli velkému provozu připravilo odtahovky

Funkce Car Crash Detection je u telefonů Google Pixel v provozu už od roku 2020, jiná zařízení ji nenabízejí. Zdá se ale, že zaujala, a tak se v tuto chvíli pracuje na tom, aby byla funkce uvolněna pro všechny telefony pracující se systémem Android. A to už docela brzy. Aplikace by měla být do telefonu automaticky stažena s aktualizací, ovšem bude záležet na uživateli, jestli tuto funkci aktivuje či nikoliv.