Nokian+Tyres_UPM_Concept+Tire_05

Chystá se revoluční změna ve výrobě pneumatik. Nokian Tyres vyvíjí nový materiál

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Nokian Tyres - 28. 6. 2024


Společnosti Nokian Tyres a UPM se spojily, aby dále zvyšovaly udržitelnost odvětví výroby pneumatiky uvedením první koncepční pneumatiky vyrobené z nového obnovitelného materiálu, který může nahradit velkou část sazí v současnosti používaných při výrobě pneumatik.

Tento inovativní materiál nazvaný UPM BioMotion RFF je slibnou, plně obnovitelnou ligninovou alternativou tradičních sazí, který snižuje spotřebu fosilních materiálů a emise uhlíku při výrobě pneumatik.

Nokian Tyres dlouhodobě inovuje využití tohoto materiálu a registrovala patent pro jeho použití v pneumatikách. Nokian Tyres nyní udělila licenci k tomuto patentu společnosti UPM, která umožní společnosti UPM, aby tuto surovinu dodávala odvětví výroby pneumatik. UPM začne s výrobou tohoto materiálu, jakmile bude dokončena biochemická biorafinerie v německé Leuně.

„Naše partnerství s Nokian Tyres představuje skvělé uvedení našich obnovitelných funkčních plniv na globální trhy s pneumatikami. Při úspěšném předvedení jejich hodnoty pro praktické použití nám to pomáhá vytvořit základ pro stanovení rozsahu naší biorafinérské činnosti, takže dokážeme významně přispět k udržitelné transformaci nejen sektoru mobility,“ říká Michael Duetsch, viceprezident UPM Biochemicals.

Nokian Tyres Green Step Ligna – vůbec první koncepční pneumatika vyrobená se zcela obnovitelným ligninovým materiálem UPM BioMotion RFF

Koncepční pneumatika Nokian Tyres Green Step Ligna je vůbec první pneumatikou vyrobenou s UPM BioMotion RFF, zcela obnovitelným ligninovým materiálem na bázi dřeva vyráběným společností UPM. V této koncepční pneumatice jsou veškeré fosilní saze v jejích bočních stěnách nahrazeny touto novou surovinou.

Nokian+Tyres_UPM_Concept+Tire_01
Koncepční pneumatika Nokian Tyres Green Step Ligna je první pneumatikou vyrobenou s UPM BioMotion RFF

„S touto koncepční pneumatikou předvádíme užitečnost této průlomové nové suroviny při výrobě pneumatik. Naše koncepční pneumatika představuje skok směrem k používání obnovitelných materiálů, a to nejen pro nás, ale i pro celé odvětví výroby pneumatik. Cílem výroby prototypů našich pneumatik s tímto obnovitelným materiálem je stanovení nových standardů ekologické odpovědnosti,“ uvádí Teemu Soini, VP, Inovace a vývoj u společnosti Nokian Tyres.

První koncepční pneumatika Nokian Tyres s materiálem UPM BioMotion RFF bude předvedena na německé konferenci gumárenského průmyslu DKT 2024 v německém Norimberku konané ve dnech 1.–4. července.

Lepší vlastnosti než saze

„Neustále pracujeme na inovacích, jež nás posouvají k našemu cíli 50% zvýšení podílu recyklovaných nebo obnovitelných materiálů do roku 2030. Od roku 2022 pochází část sazí používaných u Nokian Tyres z recyklovaných materiálů. Považujeme lignin za slibnou obnovitelnou alternativu k tradičním sazím a doufáme, že si v budoucnu obnovitelné materiály pro výplně na bázi ligninu najdou cestu do výroby pneumatik a také doplní stále rostoucí podíl recyklovaných složek,“ vysvětluje Teemu Soini.

Saze se v současnosti používají zesilující plnivo v pneumatikách, které zlepšuje jejich vlastnosti, jako jsou pevnost a odolnost. Podle prvních laboratorních zkoušek má UPM Biomotion RFF lepší vlastnosti než tradiční saze. Nahrazení významné části sazí v současné době používané v pneumatikách tímto novým obnovitelným materiálem výplní nabízí velký potenciál pro výrobu udržitelnějších pneumatik, protože plniva představují přibližně 30 procent surovin používaných v pneumatikách.

UPM nejprve dodá UPP Biomotion RFF společnosti Nokian Tyres pro výrobu prototypů. To zahrnuje důkladné testování využití tohoto nového materiálu ve výrobě. Společnost Nokian Tyres pečlivě posuzuje charakteristiky materiálu, jeho bezpečnost a dopad na životní prostředí v porovnání s tradičními sazemi.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru