nokian_tyres-pneumatika

Proč jsou pneumatiky černé? Důvody jednoduše pochopíme

Autor: Radim Plachý - Zdroj: Autobild, novinky.cz - Foto: Nokian tyres - 22. 6. 2024


Barevné pneumatiky na automobilech by mohly vypadat zajímavě, ale nejspíš se jich v sériové výrobě nedočkáme. Černé pneumatiky totiž mají svůj prakticky i bezpečnostní důvod.

Přestože se barevné pneumatiky čas od času objevovaly na různých autosalonech a velkých automobilových výstavách, bylo to vždy pouze na konceptech a dalších podobných „showcarech“, v sériové výrobě nejsou. Na běžných autech máme stále pneumatiky černé. A důvod? Ty hlavní jsou dva a jsou vlastně docela jednoduché.

Pneumatiky pro auta (ale i autobusy, náklaďáky atd.) jsou černé, protože se do nich při výrobě přidávají saze, které zvyšují jejich odolnost. Pneumatiky jsou z velké části vyrobeny z pryže, která nemá sama o sobě správnou konzistenci pro náročné podmínky každodenního silničního provozu, a to navzdory rozsáhlému chemickému a tepelnému zpracování. Kdyby tam saze nebyly, najely by pneumatiky jen asi 8 tisíc kilometrů. Přidáním sazí se také zajišťuje, že pneumatika si kromě pružnosti zachová také svůj tvar.

Tmavé, skoro černé ovšem pneumatiky nebývaly vždy. Výrobci Michelin a Goodyear vyráběli pneumatiky už velmi dávno a potvrzují, že pneumatiky bývaly mnohem světlejší. Důvodem je fakt, že taková je přírodní barva gumy. Pneumatiky však nebyly trvanlivé a kvůli působení okolních vlivů a poréznosti gumy navíc ztrácely původní barvu.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru