mlada_divka_za_volantem-mlady_ridic

Chystá se novinka. Mladí řidiči nebudou moci vozit mladé pasažéry

Autor: Radim Plachý - Zdroj: The Times - Foto: Pixabay - 19. 5. 2023


Mladí řidiči zaviní podle statistik poměrně hodně nehod, takže se na ně zaměřují bezpečnostní kampaně, ale i zákonodárci. Ve Velké Británii teď nahlas mluví o tom, že by mladí řidiči do 25 let nemohli v autě převážet jiné mladé pasažéry. Týkalo by se to jejich prvního roku po obdržení řidičského oprávnění.

Čerstvým řidičům do 25 let by ve Velké Británii chtěli zakázat převoz dalších mladých pasažérů do 25 let. Tento zákaz by měl platit první rok nebo půlrok po tom, co obdrží řidičský průkaz. Informoval o tom The Times.

Poprvé byl takový návrh v britském parlamentu představen už v roce 2020. Tehdy s ním přišla Sharron Huddlestonvá, které při dopravní nehodě zemřela v roce 2017 její 18letá dcera společně s další stejně starou spolucestující Skye Mitchell. Součástí návrhu byly také odstupňované řidičské průkazy podle věku, zavedení zákazu nočních jízd mezi 22:00 a 5:00, zákaz používaní mobilních telefonů, nulová tolerance alkoholu a omezení objemu motoru.

Mladí řidiči zaviní ročně 11 % nehod, zaměří se na ně nejen novela zákona, ale i preventivní programy

Teď se k některým návrhům opět vrátil ministr dopravy Richard Holden, který právě zákaz vození mladých spolujezdců mladými řidiči otevřel v druhé polovině května při diskuzi s odborníky. Novinkou by mohlo být také to, že by noví řidiči museli mít svá auta opatřena viditelným označením „začátečník“. Návrh podporují i některé organizace v čele s Poradní komisí ministerstva dopravy pro podporu obětí dopravních nehod.

Štítky: , , ,

3 názory na “Chystá se novinka. Mladí řidiči nebudou moci vozit mladé pasažéry”

  1. Já to sice jako matka a nyní již babička chápu, jedna blbá nehoda a několik lidí přijde o své děti (protože mladí jedou z diskotéky, narve se jich do auta pro pět lidí osm, ten co řídí, má sice ještě mokrý řidičák, ale machruje jak kříženec Fitipaldiho a Hamiltona), jenomže zákazy nic nevyřeší. Možná by bylo lepší, aby jako součást výuky v autoškole byl na závěr nějaký sestřih záběrů z nehod, ke kterým došlo právě podobným způsobem. I v naší rodině jsme přišli o jednu mladou, nezkušenou řidičku – zabila se při noční jízdě, kdy se snad snažila na silnici vyhnout nějakému zvířeti… Jenže nikdo se jezdit nenaučil tím, že nejezdil. A když nebudou smět mladí jet ve skupině autem, možná tím budou vystaveni zase jiným rizikům… (Viz třeba „Smrt stopařek“. )

    1. Přesně tak l, tohle se my zdá že je taková dictatura, když někdo neumí nebo se na to necítí tak ať vůbec nesedí za volantem, a je to viřešený kvůli těmhle debílkům co maj corvety, mustangy a tyhle sporťáky to od serou všichni.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru