Čeští i slovenští policisté i úřady se snaží vycházet vstříc řidičům kamionu. Rozváží jim i vodu

Autor: Anina Russová - Zdroj: ŘSD, Policie ČR, Policie SR - Foto: Polícia Slovenskej republiky - 19. 3. 2020


Současná pandemická situace sice na jednu stranu takřka úplně vyprázdnila silnice, ale na druhou stranu přidělává velkou práci řidičům kamionů. Ti od státu dostali povolení jezdit i v neděli a jsou prakticky jediní, kteří v dnešní době mohou překročit hranice do ostatních států. Má to ale háček.

Na vybraných hraničních přechodech, grafiku s jejich seznamem najdete níže, probíhají velmi přísné a zdlouhavé kontroly. Dle policie například polští policisté na hranicích zvládají odbavit asi 10 kamionů za hodinu, což rozhodně není mnoho.

V souvislosti s těmito kontrolami se tvoří dlouhé kolony, některé mají i více než 40 kilometrů. Během tohoto týdne z důvodu 42kilometrové kolony kolabovala doprava v Hradci králové a okolí. Právě až tam dosáhly stojící kamiony, které čekaly na přejezd hranic.

Velké problémy mají ti řidiči, kteří převáží potraviny podléhající rychlé zkáze a hlavně živá zvířata. V úterý museli policisté pomáhat řidiči kamionu, který je zavolal s informací, že má naloženo na 180 000 živých kuřat, která, pokud se okamžitě nerozjede, nepřežijí. Policisté jej proto dostali z kolony a pomohli mu dostat se k hraničnímu přechodu.

Obdobně to vypadá i na Slovensku. Tam ovšem policisté nečekají na zavolání, ale sami aktivně kontrolují dlouhé kolony kamionů a vybírají ty, kterým by takto mohli pomoci. Mají ovšem problém s některými neukázněnými řidiči, kteří, jakmile si všimnou, že policisté někoho vyvádějí z kolony, zařadí se za něj a zkouší kolonu objet. Vznikají tak ale zbytečné kolony a dopravní komplikace.

Vraťme se ale do České republiky. Ředitelství silnic a dálnic rozhodlo, že řidičům kamionů čekajícím dlouhé hodiny v kolonách trochu uleví. Bude je zásobovat pitnou vodou a to na dálnicích D1, D2, D5, D11 a D48. Balíky s vodou budou každých 500 metrů na sjezdech nebo u svodidel a budou průběžně doplňovány.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru