dalnice-kolona-zacpa

Čeká nás dopravní peklo. Kamiony mohou kvůli mýtu zablokovat silnice

Autor: Anina Russová - 13. 11. 2019


Od 1. prosince začne platit nový systém výběru mýtného. Už před sedmi týdny společnost CzechToll, budoucí správce nového systému mýta, upozorňoval, že se dopravci musejí co možná nejdříve zaregistrovat. Jenže se tak nestalo. Dle informací CzechToll to zatím udělalo jen mizivé procento dopravců, obzvlášť těch menších. Těch se registrovalo jen 25 tisíc, tedy asi jen 8 %. Velcí dopravci jsou na tom lépe, ale není to žádná sláva. Do systému se jich zatím přihlásilo asi 43 %, tedy 196 tisíc.

„Malí dopravci o povinnosti získat novou palubní jednotku vědí, ale z různých důvodů nevyužívají dostatečně dlouhou dobu deseti týdnů k jejímu splnění. Rádi bychom varovali nejen tyto dopravce, ale i řidiče osobních automobilů, že přes veškerou snahu donutit dopravce k registracím lze očekávat významné dopravní komplikace. Je na místě zvážit cesty přes hranice na začátku prosince 2019,“ řekl Matej Okáli, generální ředitel společnosti CzechToll.

Přípravy elektronické známky jsou v plném proudu. Ministerstvo má jasno, jak bude probíhat kontrola v provozu

Dopravní kolaps

CzechToll varuje, že ignorace dopravců, především pak těch zahraničních, může skončit velkým průšvihem. Nechal si zpracovat dopravní model, díky němuž lze odhadnout, jak to na začátku prosince může na některých silnicích vypadat. A nic pěkného to není. Správce vypracoval mapu, která zobrazuje ta nejpostiženější místa. Jde především o hraniční přechody, kde mohou kolony nákladních aut dosahovat i několika desítek kilometrů.

Kritická situace hrozí na hraničním přechodu Lanžhot, kde mohou dosáhnout kolony až 44 kilometrů, v Bohumíně (40 km), v Českém Těšíně (22 km). Desetikilometrové kolony lze očekávat v Mostech u Jablunkova, Náchodě a Krásném Lese. Nárazové dopravní komplikace nejsou vyloučené ani u vnitrozemích obchodních míst a na ostatních hraničních přechodech.

Dopravní model zpracovaný na základě reálných průjezdů nákladních vozidel přes jednotlivé hraniční přechody udává počet řidičů, kteří si budou muset obstarat palubní jednotku na prvním obchodním místě při vstupu do ČR.

„Mizivá aktivita malých dopravců může způsobit 1. prosince na hranicích ČR zásadní dopravní komplikace nejen pro nákladní dopravu, ale i pro řidiče osobních vozidel. Pouze dopravci, kteří si již zajistili palubní jednotku nebo to udělají v příštích dvou týdnech, se vyhnou dlouhému čekání v kolonách na státní hranici,“ uvedl Matej Okáli.

Přečtěte si také:  Rekonstrukce Barrandovského mostu sice přinesla dopravní problémy, nejsou ale tak masivní, jak se čekalo

O problému už ví i policie

CzechToll z důvodu možnosti velkého dopravního kolapsu už kontaktoval policii a Celní správu. Společně se snaží přijít na způsob, jak situaci co možná nejvíce uklidnit. V současné době vedou jednání, jejichž výsledek zveřejní v příštím týdnu. Už teď je ale jasné, že kamionovému peklu se nejspíš nevyhneme.

Štítky: , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít na začátek