2022-bmw-rady-2-active-tourer-modra- (9)

BMW čelí hromadné žalobě kvůli nedostatečně funkčním držákům na nápoje

Autor: Anina Russová - Zdroj: Courthouse News - Foto: BMW - 22. 12. 2021


Jeden by asi nikdy neřekl, jak důležitou součástí auta mohou být držáky na nápoje, a čím vším mohou posádku aut rozčilovat. Někdy jsou moc velké, jindy moc malé, někdy je jich málo a někdy dokonce chybí úplně. V případě některých modelů BMW se ukázalo být problémem to, že neudrží tekutinu.

Tvrdí to alespoň hromadná žaloba, která byla před pár dny v Orange County v Kalifornii podána na americké zastoupení automobilky. Podle magazínu Courthouse News se problém s nápojovými držáky týká především modelu X7, ale nejspíš i jiných aut. Žaloba tvrdí, že BMW X7 má výrobní vadu držáků na nápoje, která se projeví ve chvíli, kdy se tekutina z kelímku nebo hrnku vylije.

Místo, kde jsou kelímky standardně uloženy, není voděodolné a tekutina se dostane i pod něj. A to je největší potíž, protože přímo pod držákem vedou kabely řídícího modulu airbagů. A ty si s mokrem rozhodně nerozumějí. Pokud k tomu už dojde, může podle žaloby v krajním případě hrozit nečekaná aktivace airbagů. A poslední, co chcete, je, aby vám z ničeho nic během jízdy vybouchl airbag.

Žaloba je vedena společností BrightK Consulting, Inc., která je přesvědčena o tom, že na trhu jsou tisíce aut, která mohou mít tento nebezpečný problém. Podle žaloby už se s touto potíží potýkalo několik zákazníků, které společnost zastupuje. Ukázalo se totiž, že ve chvíli, kdy se jakákoliv tekutina dostane k modulu airbagu, palubní počítač na to zareaguje a nahlásí chybu. Ovšem oprava, která se prý v Americe pohybuje kolem 2000 dolarů (asi 45 000 Kč), byla vždy účtována zákazníkovi. V rámci záruky to BMW odmítlo řešit.

Je to celé trošku zvláštní, ovšem korunu tomu nasadil jeden z účastníků žaloby, který nepříjemnou situaci popsal následovně: „Ve svém BMW X7 jsem umístil sodu v kelímku do držáku na nápoje, ale protože nebyla dostatečně uzavřená, trochu se jí vylilo. Opravdu jen trochu, kelímek byl z 95 % stále plný. Auto ale přešlo v levém pruhu dálnice do nouzového režimu a nereagovalo vůbec na nic. Jen po mě chtělo, abych jej okamžitě nechal odvézt k prodejci. To se také stalo a technik mi řekl, že kapalina poškodila kabelové vedení pod držákem a řadicí pákou. Oprava stála 2900 dolarů (65 000 Kč) a bylo mi řečeno, že se na ni nevztahuje záruka.“

Do všeho se teď zapojí právníci a soudní znalci a bude jistě zajímavé sledovat, jak to dopadne. Trocha vody by takto vážně kabelové svazky poškodit neměla, ale je otázkou, jak moc dotyčný výše mluví pravdu a kolik té vody ve skutečnosti bylo.  

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru