policie 2

Před pár dny jsme vám říkali o tom, že policii trápí neukázněnost českých řidičů. Dopravních nehod a bohužel i zraněných či mrtvých je na silnicích stále moc. A s tím chce policie něco udělat. Velkým problémem jsou vedle seniorů mladí řidiči do 24 let. Ministerstvo dopravy proto připravuje řidičské průkazy na zkoušku. Ty budou určeny všem prvořidičům a jejich zavedení je v řešení v rámci novely zákona o bodovém systému, který je v připomínkovém řízení.  

Ministerstvo si příklad pro zavedení řidičáku na zkoušku vzalo ve Velké Británii, kde už funguje několik let. A úspěšně! Stejně tak v Rakousku, kde se nehodovost prvořidičů a mladých šoférů do 24 let snížila o 30 %.

Řidičák na zkoušku bude na dva roky. Řidič nebude mít 12bodové řidičské konto, ale jen šestibodové. Jakmile se vyboduje, přijde o řidičák. A na šest bodů stačí jediný vážnější přestupek, jakým je třeba špatné předjíždění nebo ignorace červeného světla na železničním přejezdu. Zatím ale není úplně jasné, kdy tato změna začne platit.

Nehod přibylo, řidičům při nich pomůže i digitální formulář

Velká policejní akce

Teď, kdy už je brzy tma a silnice jsou vlhké a kluzké, jsou podle policie pro řidiče hodně náročné. A bude hůř. Za chvíli možná začne mrznout a sněžit, a když se k tomu přidá stres z blížících se vánočních svátků, může být na problém zaděláno.

Právě proto se policie rozhodla, že se během posledního předvánočního víkendu, tedy 13. a 14. prosince vydá ve velkém na silnice. Proběhne poslední letošní dopravně bezpečnostní akce, která bude zaměřena právě na vystresované a tedy i zbytečně chybující řidiče. Policie dohlédne především na alkohol za volantem, bezpečnou jízdu a používání bezpečnostních pásů či dětských sedaček.

Upřímně si myslíme, že jen fakt, že budou policisté na silnicích více vidět, mnohé piráty i vynervované řidiče uklidní. A podle nás by to tak mělo být pořád. I toho nejnaštvanějšího pitomce za volantem uklidní právě přítomnost hlídky. Své body a peníze má rád každý a nechce ani o jedno přijít.

Přidat komentář