Benzin na příděl, bourání silnic nebo absolutní priorita cyklistů. Němečtí klimaaktivisté mají velké plány

Autor: Anina Russová - Zdroj: Helge Peukert, Business Insider - Foto: Letzte Generation - 25. 5. 2023


Řada řidičů se i v českých městech setkala se skupinou aktivistů a bojovníků za klima či bezpečnost. U nás si říkají Poslední generace a bojují za maximálně 30km/h rychlost ve městech, především v Praze. I v Německu se angažuje skupina s označením Letzte Generation (poslední generace), která kromě rychlosti bojuje celkově proti autům a dle jejich slov za klima. Na světlo světa se před nedávnem dostal dokument, který této skupině radí, že by ve svých požadavcích měli být mnohem tvrdší.

Německá Poslední generace je známa pro své pravidelné přilepování se k silnici, často ale také ničí umělecká díla nebo fasády budov. Většinou mluví o tom, že jen díky tomu se o klima mluví. Je ale potřeba dodat, že kvůli nic se o něm většinově nemluví jako o něčem, co je potřeba řešit. Navíc se ukazuje, že cílem aktivistů není tak úplně klima, jako spíše ti, kteří mohou cestovat, mají nějaké majetky a auta k tomu.

Německý magazín Business Insider totiž zveřejnil dokument, který naznačuje, jakým směrem se aktivisté nejspíš vydají. Na svědomí ho má profesor ekonomie Helge Peukert, který sepsáním mnoha bodů aktivistům ukazuje, jak by měly vypadat jejich ekologické a ekonomické požadavky. A je velmi přísný, některými ekonomy dokonce velmi demagogický. Peukert zdůrazňuje tři hlavní cíle – snížit spotřebu energie na polovinu, snížit materiálové toky o 90 procent a ukončit veškeré využívání půdy. A to do pěti let. Podle něj je potřeba po desetiletí odkladů okamžitě zavést takzvané nouzové zákony. Co si pod nimi představit? Setkali jsme se s nimi například během pandemie, kdy bylo například ze dne na den zakázáno cestovat mezi okresy.

Švédové ruší dotace na elektromobily a sníží poměr biosložky v palivu

Zapomeňte na výlety autem

V materiálu, jehož originální znění najdete zde, je řada požadavků – od zákazu grilování, zákazu vlastnění půdy nebo lesů, nejdříve omezení a následně i zákazu létání, zákazu konzumace masa či zákazu výstavby rodinných domů. Podívali jsme se ale i na to, co by se mělo týkat řidičů. A nestačili jsme se divit.

Podle ekonoma by Poslední generace měla bojovat za to, aby bylo soukromé používání benzinu a nafty na příděl, konkrétně na 500 litrů na osobu a na rok. Během pěti let by tento příděl ale měl být snížen na nulu.

Zároveň požaduje, aby veškerá hromadná doprava byla bezplatná a aby absolutní prioritou byla cyklistická doprava a železnice. Spolu s tím by mělo proběhnout zbourání řady silnic a dálnic a také snížení kamionové dopravy o 20 % ročně.

Motoristů by se případně dotkl i požadavek na vysoké majetkové daně, respektive zastropování maximálního povoleného bohatství. Ale také speciální daň z CO2 ve výši pěti procent ročního příjmu za každou tunu nad spotřebu dvou tun CO2 na osobu.

Podle Helge Peukerta jsou členové Letzte Generation představitelé budoucí biosférické životní ekonomiky. Tato podle něj nová generace by nejen bojovala proti ničení planety, ale zároveň se zasadila o smysluplnější, kreativnější, solidárnější, krásnější a šťastnější život všech.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , ,

4 názory na “Benzin na příděl, bourání silnic nebo absolutní priorita cyklistů. Němečtí klimaaktivisté mají velké plány”

  1. Někdo jezdí autem jen proto, aby vypadal „hogo fogo“, někdo ale vozí nářadí a materiál a jezdí provádět nějaké práce. Chtěl bych vidět, jak by ti bezmozci stanovovali příděl phm.

  2. Novodobí Adamité…doporučuji tyto aktivisty vyvézt na velký opuštěný ostrov kde roste jen tráva a žádná zvířata, je jen jeden pramen ze sladkou vodou mírně tekoucí, vysvléct je donaha… a nechat je..ať si užívají maximální ekologii…

  3. Měli by začít sami u sebe, zahodit notebooky,odpojit se od internetu, nosit jedny šaty 10 let a dvoje boty za život. Konec konců i výroba kola, nebo vlaku má uhlíkovou stopu.

  4. Nakopat jim zadky zabavit vše co má za sebou uhlíkovou stopu a dát jim na ukor pracujícich pro začátek každému spodní prádlo po jednom kusu a to s kopřivového plátna to je ECO !!!!

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru