Bentley se pustilo do renovace vůbec prvního modelu řady T. Detailní práce mají být ukončeny koncem příštího roku

Od Anina Russová | Zdroj a foto: Bentley - 20. 4. 2022 0

V depozitáři značky Bentley je schována řada velmi zajímavých pokladů. Jeden z nich, vůbec první model T1, se nyní po dlouhých letech dočká velké renovace. Práce na něm sice začaly už před pár lety, ale zaměření značky na elektromobilitu je zase ukončilo. Zdá se ale, že teď je dost peněz, času i chuti. A to vše bude potřeba, protože před specialisty Bentley je minimálně rok a půl usilovné práce.

A proč je T1 takovým pokladem? Jde totiž o vůbec první model, který dostal samonosnou karoserii. A to proto, že si to žádali zákazníci. Ti totiž chtěli menší vnější rozměry, ale zároveň ideálně totožný prostor pro posádku. Co se tehdy zdálo jako nemožné, ale vyrobit šlo a mělo to úspěch. První karoserie pro model T1 (stejná jako u modelu Rolls-Royce Silver Shadow) byla nakonec z hliníku a oceli vyrobena v roce 1962. A zákazníci museli mít radost, vždyť s větším prostorem pro zavazadla i posádku byl vůz oproti předchůdci (model S3) kratší, nižší i užší.

Přečtěte si také:  Bentley vrací do hry laky až z roku 1930. Jsou elegantní a nadčasové

Krom toho automobilka použila pryžové silentbloky, což snížilo nežádoucí vibrace a hluk. A už tehdy mělo auto systém automatické regulace světlé výšky v závislosti na zatížení, ale také čtveřici kotoučových brzd. O pohon se staral osmiválec o objemu 6230 kubických centimetrů, který byl ale v roce 1969 zvětšen na 6750 kubických centimetrů. Vůz, který projde restaurováním, je osazen menší pohonnou jednotkou a má číslo podvozku SBH1001.

Posledních několik desítek let stál v depozitáři, přičemž z majetku automobilky se nikdy nedostal. Bentley prý na něj má v plánu pracovat minimálně do konce roku 2023, práce mají být precizní, není kam spěchat. Až bude vše hotovo, Bentley jej umístí do muzea. Čas od času pak vůbec první T1 možná vyveze na některou z automobilových akcí.