Ve většině velkých měst rostou jízdní pruhy vyhrazené pro autobusy jako houby po dešti. Kromě MHD do nich standardně smí jen obsazené vozy taxi, složky IZS a nově oficiálně i motorky. Jakkoliv jsou řidičům pod pohrůžkou poměrně vysoké pokuty zapovězeny, existují situace, kdy i běžný řidič může do autobusového pruhu beztrestně vjet.
Ty případy, kdy můžete bez hrozby pokuty vjet do autobusového pruhu jsou tři. První prověří řidičskou pozornost. Jde totiž o dopravní značky a dodatkové tabulky, které vjezd do bus pruhů na jednu stranu zakazují, ale zároveň vymezují dobu, kdy tomu tak je. Většinou jde o pracovní dny mezi sedmou ranní a sedmou večerní. Mimo tyto dny a hodiny je ze zákona možné autobusový pruh využít dle libosti. Nutno ale říct, že řada řidičů jezdí po paměti a dodatkové tabulky nesledují. Zbytečně se pak trápí v kolonách, které ani nemusely vzniknout.
Druhou situací, kdy řidiči mohou do autobusového pruhu je odbočování. Na to ale někteří řidiči trochu hřeší. Pojďme si to vysvětlit. Pokud potřebujete odbočit v místě, kde k tomu musíte využít autobusový pruh, není to problém. Ale neznamená to, že vyhodíte blinkr a ve vyhrazeném pruhu pojedete i několik minut. To by policisté asi nepochopili. Zařaďte se do něj bezpečně jen chvíli před odbočením.
Třetí situací je objíždění překážky. Pokud je v pruhu vyhrazeném pro auta nehoda nebo tam stojí porouchané auto, je možné toto místo autobusovým pruhem objet. Jen nedoporučujeme to objíždění pak protáhnout i na několik kilometrů. Vysvětlení o překážce by policisté o tři kilometry dál asi nerespektovali.
A co ty pokuty? Nezapomeňte, že kromě státní policie může za neoprávněné použití autobusového pruhu od roku 2022 pokuty rozdávat i ta městská. Konečná částka se může vyšplhat až 2500 Kč.