Auta starší než šest let budou muset na STK každý rok

Autor: Pavel Srp - 14. 7. 2012


Ano, opravdu to píšeme. Auta, která jsou starší než šest by, podle návrhu eurokomisaře pro dopravu Siima Kallase, měla na STK jezdit každý rok. Uvedl pro to hned několik důvodů. Podle statistik připraví špatný technický stav starších vozidel v eurozóně o život až dvě tisícovky lidí ročně. Dalším důvodem je také prý to, že při každé technické kontrole bude muset být pečlivě zaznamenán stav počítadla kilometrů, aby se zamezilo podvodům a stáčením kilometrů při prodeji.

S tím souvisí také to, že evropský komisariát chce propojit registry technických kontrol v jednotlivých státech tak, aby se dala kontrolovat také auta z dovozu z ostatních států EU.

Technické kontroly be měly probíhat tedy tak, že po zakoupení nového auta máte a čtyři roky klid, pak vás čeká první STK, po dvou letech další. Do této chvíle je vše tak, jak jsme zvyklí. Od této doby však budou muset vozy na STK již každý rok, stejně jako například vozidla s právem přednosti v jízdě (ambulance, policie nebo hasiči).

Komise návrh směrnice zašle k posouzení Evropskému parlamentu a pokud bude schválen, dostanou unijní státy dva roky na zapracování nových pravidel do svých zákonů. Směrnice by pak měla platit od roku 2016.

-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru