Aston Martin umí překvapit. Posledních pár dnů se totiž mluví hlavně o něm. Nejprve to bylo kvůli představení plně elektrického Rapide E, se kterým bude jezdit i James Bond. Hned poté představil kabriolet, který se honosí titulem nejrychlejšího vyrobeného kabrioletu značky v celé historii. A teď tu trojici uzavírá fantastickým modelem Vantage AMR.

Na této novince je zajímavá velká spousta věcí, ale my dnes vypíchneme ty opravdu důležité. Takže, v prvé řadě celkem milým překvapením, že Vantage AMR do vínku dostal sedmistupňovou manuální převodovku. Už to je v dnešní době u tak sportovně založeného auta odvážným krokem. Převodovku Aston Martinu dodává firma Graziano, která po domluvě s automobilkou vybrala opravdovou lahůdku. Řazení je zde poskládané trochu jinak, než jste asi zvyklí. Zatímco první převodový stupeň je umístěn vlevo dole až pod zpátečku, druhý a třetí jsou naproti sobě. Důvod? Prostý! Při jízdě za nejlepším časem po okruhu totiž dvojku a trojku potřebujete nejčastěji, a tím, že jsou oba stupně takto za sebou, nebudete jejich „lovením“ ztrácet čas.

Aston Martin představil nejrychlejší kabriolet své historie

Další lahůdkou je pak přítomnost inteligentního systému AMSHIFT. Ne, nejde o žádný bezpečnostní prvek, ale o pomocníka s meziplyny. Systém pomocí řady senzorů zkoumá a učí se styl jízdy řidiče a následně mu ty meziplyny dá na stříbrném podnose přesně v momentě, kdy je to potřeba.

A třetí perličkou, kterou přináší totožný systém AMSHIFT, je možnost řadit převodový stupeň, aniž byste museli sundávat nohu z plynu. To, prosím, nezkoušejte v žádném jiném autě! Nemuselo by to dopadnout dobře. Ovšem tady systém funguje tak, že stále můžete stát na plynu, ale zároveň hladce přeřadit. Celkem zajímavá vlastnost, co myslíte?

Pod kapotou bude mít přeplňovaný osmiválec z dílny AMG, jehož objem jsou 4 litry. Výkon je 510 koní a točivý moment vrcholí 625 Nm. Autu dovolí zrychlit z 0 na 100 km/h za 4 sekundy a maximální rychlost se zastaví na 314 km/h.

Zaujali jsme vás? Budete si muset hodně pospíšit, protože Aston Martin do světa vypustí jen 200 kusů! 59 z nich bude ve speciálním barevném provedení, které si můžete prohlédnout v galerii a ve videu. Jejich provedení má připomínat vítězství značky v Le Mans v roce 1959. A cena? Zatím oficiálně nepotvrzená. Spekuluje se ale o částce 190 000 eur, tedy asi 5 milionů korun.