Aston Martin oficiálně uvedl první elektromobil, model Rapide E

Od Anina Russová | 18. 4. 2019


Elektromobilita je stále na vzestupu a sázejí na ní i automobilky, od kterých by to člověk ještě před pár lety nečekal. Protože je ale tlak úřadů na snižování emisí neúprosný, nevyhne se elektromobilitě už asi nikdo.

Novinka značky Aston Martin, model Rapide E, je tedy čistokrevný elektromobil, který byl představen teprve před pár hodinami na autosalonu v Šanghaji. O jeho pohon se stará hned dvojice elektromotorů, jejichž společný výkon činí 640 koní a točivý moment 950 Nm.

Novinka z dílny Aston Martin bude výhradně zadokolka, které ale nechybí samosvor a sportovně naladěné zavěšení. Značka tvrdí, že novinka, ač elektrická, nabídne minimálně podobné jízdní vlastnosti a charakter jako jeho sourozenec, benzinový model Rapide s V12.

Jaguar Land Rover součástí výstavy o Jamesi Bondovi v Alpách ve 3050 mnm

O tom svědčí také hodnota zrychlení z 0 na 100 km/h, které proběhne za méně než 4 sekundy. Jen maximální rychlost je omezena na 250 km/h, ale i tak jsme si jisti, že bude jízda s 2140 kilogramů vážícím elektromobilem velmi působivá.

Baterie jsou uloženy pod kapotou, tedy na místě, kde má model Rapide standardně spalovací motor V12. Mají 5600 lithium-iontových článků a kapacitu 65 kWh. To v řeči běžných smrtelníků znamená, že dle metodiky WLTP ujede Rapide E na jedno nabití 322 kilometrů. Dobré je, že systém auta bude podporovat rychlonabíjení, takže na 80 % se baterie dobijí asi za tři čtvrtě hodiny. Mimochodem, Aston Martin tvrdí, že jedno plné nabití bohatě stačí na jedno ostré kolo na Nürburgringu.

Jakkoliv věříme, že jsme vás zaujali, musíte si hodně pospíšit, pokud chcete tuto novinku u vlastní nabíjecí stanice. Aston Martin vyrobí jen 155 kusů. A protože se v tomto autě bude v novém dílu prohánět i James Bond, zákazníci se nejspíš jen poženou. A to i přes to, že automobilka cenu sdělí jen opravdu vážným zájemcům.