zavod-sprint-lamborhini_urus-a-aston_martin_dbx-video

Aston Martin DBX a Lamborghini Urus se postaví na start ve sprintu. Kdo vyhraje?

Autor: Pavel Srp - Zdroj: Motor1.com - Foto: youtube.com - 16. 10. 2020


SUV nejsou jen naftové rodinné kočáry, ale i rychlé benzinové projektily. Zcela jistě to platí pro dvojici těch, která se postaví na start závodu ve sprintu. Aston Martin DBX i Lamborghini Urus mají totiž velké a výkonné motory a na papíře skvělou dynamiku. Které z nich je ale rychlejší?

Pojďme si nejprve obě auta přiblížit. Aston Martin DBX je novější, představen byl teprve před koncem loňského roku. Jde o velké SUV, které pohání vidlicový čtyřlitrový osmiválec s přeplňováním dvěma turbodmychadly. Nejde o motor z dílny automobilky Aston Martin, ale o osvědčený agregát Mercedes-AMG. Jeho výkon je 550 koní a točivý moment vrcholí 700 Nm. Zrychlení z klidu na 100 km/h trvá jen 4,5 sekundy a maximální rychlost je 291 km/h.

To Lamborghini Urus je „na papíře“ rychlejší i výkonnější. Pohání ho sice také dvěma turbodmychadly přeplňovaný čtyřlitrový vidlicový osmiválec, ovšem z jeho útrob dostali inženýři dokonce 478 kW/650 koní a maximum točivého momentu vrcholí 850 Nm. Zrychlit z 0 na 100 km/h dokáže za pouhých 3,6 sekundy a maximálka je 305 km/h. Navíc je Urus o 45 kg lehčí než Aston Martin.

Budou ale papírové hodnoty odpovídat i praxi? To se rozhodli vyzkoušet ve sprintu chlapíci z youtube kanálu ‚lovecars‘. Obě dvě auta postavili na startovní čáru čtvrtmílového závodu ve sprintu a připravili si pro ně dvě disciplíny.

Tou první byl obyčejný sprint na čtvrt míle, přičemž Lamborghini Urus startovalo bez použití funkce ‚Launch control‘. A to se na rozjezdu projevilo hodně výrazně. Aston Martin DBX mu hned na startu hodně ujel. Lamborghini pak muselo hodně dohánět, což se mu povedlo a těsně vyhrálo. Časy a rychlosti v cíli si můžete prohlédnout v obrázku níže.

zavod-sprint-lamborhini_urus-a-aston_martin_dbx-casy

Druhá disciplína kombinovala zrychlení a brzdění. Úkolem bylo zrychlit na 62 mph, tedy 100 km/h a pak opět co nejrychleji zbrzdit na 0. I v tomto případě má Lamborghini výhodu, protože má oproti Aston Martinu mnohem větší brzdy. A i tuto disciplínu vyhrálo.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru