Automobily s karoserií typu SUV jsou v prodejích stále na vzestupu. Nejde ale jen o malé městské modely s čtyřválcovými motory, ale může jít také o obří a velmi výkonné stroje. Tři takové se postaví na start závodu ve sprintu. Bude nejrychlejší Alfa Romeo Stelvio QV, Bentley Bentayga nebo Porsche Cayenne Turbo?

Všechna tato tři SUV jsou naprosto rozdílná. Od začátku až do konce. Vždyť Bentley je obrovské a vážně luxusní, Porsche zase opravdu rychlé a Alfa Romeo je vlastně příjemně zběsilá, což jsme si vyzkoušeli v minulém týdnu v rámci redakčního testu (ten připravujeme). Posuďte sami:

Pojďme se ale na každé auto podívat blíže. A vezměme to podle abecedy. Alfa Romeo Stelvio QV má stejné pohonné ústrojí jako sedan Giulia QV, jen s tím rozdílem, že má pohon všech kol. Pod přední kapotou tak můžeme najít 2,9litrový vidlicový šestiválec s dvojitým přeplňováním, jehož výkon je 375 kW/510 koní a točivý moment 600 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za 3.8 sekundy a maximální rychlost je 280 km/h. Mimochodem je to nejrychlejší SUV na okruhu Nürburgring.

To Bentley Bentayga má motor takřka dvakrát tak velký. Jde o dvěma turbodmychadly přeplňované W12 s objemem 6,0 litru. Jeho výkon je 447 kW/600 koní a točivý moment vrcholí 900 Nm. Díky tomu dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za pouhých 4,1 sekundy a dokáže jet maximální rychlost až 301 km/h!

A konečně poslední Porsche Cayenne Turbo, jenž stojí někde uprostřed. Pohání ho čtyřlitrový motor V8 biturbo s výkonem 404 kW/550 koní a točivým momentem 770 Nm. Nemá sice nejlepší hodnoty zrychlení, ale ani maximální rychlosti, ale nakonec celý závod ve sprintu vyhraje. Důvod? Má velkou výhodu na startu, protože jako jediné z celé trojice nabízí launch control. Mimochodem zmiňované zrychlení z nuly na 100 km/h je otázkou 4,1 sekundy (respektive 3,9 sekundy s paketem Sport Chrono) a maximální rychlost je 286 km/h.

A výsledky? Velmi zajímavé!

zavod-Bentley-Bentayga-Porsche-Cayenne-Turbo-a-Alfa-romeo-Stelvio-Qv-sprint-video