Na okruhu Nürburgring jezdí i SUV a tím dosud nejrychlejším bylo Porsche Cayenne Turbo S. To už ale neplatí, protože tento týden ho překonala Alfa Romeo Stelvio QV, která okruh zajela za 7:51,7. A to je docela kalup!

Tohle italské SUV pohání dvakrát přeplňovaný 2,9litrový vidlicový šestiválec s 510 koňmi s původem ve Ferrari. Výkon putuje na všechna čtyři kola. Je to sice menší porce koní než má právě předchozí generace Porsche Cayenne Turbo S, jež zajela v roce 2014 na Nürburgringu čas 7:59,7, ale Stelvio QV je znatelně lehčí.

Rekord 7 minut a 51,7 sekundy stanovil testovací jezdec Fabio. Očekávat ale jistě můžeme ještě čas o něco kratší, z videa se zdá, že některé pasáže byly zajety opatrněji… Alfa Romeo uvádí, že vůz byl sériový, obutý na běžných pneumatikách Michelin. Lišil se jen tím, že v interiéru přibyl ochranný rám a řidič dostal skořepinovou sedačku s vícebodovými bezpečnostními pásy.

Je však otázkou, jak dlouho prvenství Alfy Romeo vydrží, protože Porsche nedávno představilo nový Cayenne Turbo, s nímž se jistě na Nürburgringu také předvede. A velmi pravděpodobné je i to, že se na okruhu Nürburgring ukáže po svém uvedení na trh také Lamborghini Urus.