Ze všech stran posloucháme, jak by měl být advent časem klidu a pohody. To, co se ale každý rok v tuto dobu děje u obchodních center je pravý opak. Boje o poslední volné místo jsou pravidlem a s tím jdou ruku v ruce nehody, přestupky, a nakonec i ujíždění od nehod. Poradíme, co dělat, když přidejte k odřenému autu, ale i na co si dát pozor.
Pozor na přednost zprava i značky
Leckdo si může myslet, že na parkovištích žádná pravidla provozu neplatí. Jenomže opak je pravdou. Každý řidič by si tak ještě před cestou za nákupy měl zopakovat pravidlo pravé ruky. Právě v podzemních garážích a na parkovištích, pokud značky neříkají něco jiného, platí přednost zprava. Doporučujeme také dodržovat směr jízdy, především pak jednosměrky. Často se stává, že to řidiči k zahlédnutému volnému místu vezmou první cestou, která je napadne. A to je první krok k dopravní nehodě.
„Podzemní či nadzemní parkoviště jsou často plná různých podjezdů, nadjezdů či přikázaných směrů a řidiči mnohdy podlehnou pokušení vzít to prostě napříč a zkrátit si tak cestu. Při manipulaci je také potřeba dbát zvýšené opatrnosti kvůli stísněnému prostoru na parkovištích. Řada parkovišť v nákupních centrech čelí dlouhodobému problému s velikostně poddimenzovanými pruhy pro parkování, které jsou příliš úzké,“ upozornil před časem Portál nehod.
Policii k nehodě?
Je jasné, že už jen vyrazit do přecpaného obchodního centra je o nervy. Je také jasné, že další stres s sebou nesou kolony a hledání volného místa. A to nemluvíme o spoustě utracených peněz. Nikdy ale neventilujte naštvanost a stres za volantem. Agresivita snadno vede k dopravním nehodám, a ačkoliv jde na parkovištích jen o ťukance, jsou úplně zbytečné. Pamatujte, že se po parkovištích pohybuje hodně chodců, často i dětí. Jezděte pomalu, předvídejte a když už k nehodě dojte, řešte ji s chladnou hlavou.
Dopravní nehoda na parkovišti je jako jakákoliv jiná. Pokud jsou škody po nehodě do 100 000 Kč, není poškozen majetek třetí strany (dopravní značení, sloupky…) a nikdo není zraněn, nemusíte k ní volat policii. S druhou stranou sepište protokol o nehodě a viník ji následně nahlásí na své pojišťovně. V případě, kdy viník nemá zelenou kartu, byť může tvrdit, že ji má doma nebo tvrdí, že nic nezpůsobil, volejte policii.
Může se ale snadno stát, že přijdete k autu, které je odřené. Taková situace má několik možností, jak je řešit. Pokud máte sjednáno havarijní pojištění, můžete škodu vyřešit z něj. Jen ale počítejte se spoluúčastí. Nutno říct, že existují také pojistky bez spoluúčasti, ty jsou ale zpravidla i výrazně dražší než ty se spoluúčastí. Připomínáme, že pokud máte sjednáno jen povinné ručení, to vám bohužel při řešení škody nijak nepomůže.
K nehodě bez zjevného viníka můžete také zavolat policii. Pamatujte ale, že ačkoliv na těchto místech bývají kamery, nemusí zabírat úplně vše. Navíc nezapomínejte, že případný záznam nepatří do rukou vám, ale právě policii. Ta také bude po viníkovi pátrat, ale ne vždy je to hledání úspěšné. Takovým, kteří mají tendence od nehody u obchodních domů nebo v garážích ujet, připomínáme, že jde o přestupek, za který hrozí pokuta až 5000 Kč, sedm trestných bodů a šest měsíců bez řidičáku. S novelou bodového systému pak za tento přestupek sice budou jen čtyři body, ale pokuta se zvýší až na 25 000 Kč.
Proto jezdím nakoupit se svým BVPéčkem a je klid!
Taky jsem to prožil přijdu k novému svému autu a někdo mi naboural předek .Škoda 15000kč a viník nikde a kamery taky žádné